У важкі хвилини люди звертаються до святого, і шанують його більше за інших святих.

День Святого Миколая, який є покровителем усіх знедолених, сиріт, вдів, незаконно засуджених, а також моряків і мандрівників, відзначають 19 грудня. Він вважається початком Святок і з його настанням починається ретельна підготовка до Різдва. Раніше в кожному будинку, де були образи, обов’язково поруч з іконами Ісуса Христа і Божої Матері знаходився і Святий Миколай. Просячи його про допомогу в скрутну хвилину, за повір’ями, ніхто не залишався без його благих діянь, інформує Ukr.Media.

День Святого Миколая з нетерпінням чекає вся сучасна дітвора. Зустрічають його в багатьох країнах світу: в Греції та Італії, Німеччині та Росії, Україні та Болгарії. Особливе шанування Миколі Угоднику — в Україні. Захоплюючий він своєю історією, традиціями та обрядами. А найголовніше, якими ж подарунками балував за старих часів цей добряк?

Історія

Історія стверджує, що Микола Угодник не був вигаданим персонажем, а являв собою саму реальну людину, що жила в кінці III початку IV століть. Виходець з грецької сім’ї, він все своє молоде життя присвятив служінню Богу і допомоги нужденним. Прийнявши сан священника і ставши єпископом мирським, служив християнським священником в римській церкві. До нинішніх часів дійшли його добрі справи. Відомо багато історій про те, як Святий безкорисливо віддавав, що мав, бідним людям, щоб вони могли здійснити свої мрії. Таємно підкладаючи гаманці з монетами в будинок бідної сім’ї, де жили три дівчини на виданні, він запобіг їх нещасну долю і ганьбу. Після того, як Святий Миколай віддав у вигляді приданого спадок, який дістався йому від батьків бідній дівчині, щоб вона змогла вийти заміж за коханого багатого нареченого, його стали вважати і покровителів всіх закоханих. З’явившись одного разу уві сні італійському купцеві і давши йому грошей, священник попросив його відвезти зерно жителям Міри, чим врятував населення від голодної смерті. Навіть після смерті Миколи Чудотворця його благі справи не припинили свого існування. Вже міцною традицією увійшли в сучасне життя прояв співчуття і заняття благодійністю, особливо в його свято, День Святого Миколая.

  Названі переможці музичної премії «Греммі-2024»

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Рано вранці в цей день першим повинен був встати саме господар будинку і обійти весь свій двір і живність з примовлянням про життя і достаток. Якщо хтось випередить його, то така прикмета обіцяла дому нещастя — втрату годувальника. Тільки після такого обряду вся сім’я збиралася на службу. Відвідування церкви у свято було обов’язковим. Після Літургії перед іконою Миколи Чудотворця ставили велику свічку, щоб уберіг він всіх від бід і нещасть. Після закінчення служби жителі додому йти не поспішали, а залишалися на вулиці, гуляючи і граючи в сніжки. Молоді хлопці катали дівчат на вбраних стрічками і ялиновими гілками санях. А ввечері, переодягнувшись в ошатні костюми, ходили по домівках і прославляли піснями і колядками Святого Миколая і господарів будинку. Свято відзначали весело і щедро. Діставалися з погребів різні соління і запаси, варилася велика кількість пива, пеклися пироги і пиріжки з безліччю начинок з картоплі, грибів, капусти, а головне — маленькі пряники — миколайчики. За повір’ями раніше ці пряники випікав сам Святий Угодник у формі зірочок і складав в мішок, щоб роздати дітлахам, але вночі вони перетворювалися на фігурку святого. Не лише діти, у яких були мами і тата отримували в цей день подарунки, а й сироти в притулках і бездомні самотні люди. Саме в це свято вважається головним дарувати добрі справи для інших, а не для себе. І робити це безкорисливо і таємно. Будь-яка допомога їм в день Святого Миколая повернеться добром і достатком. Маленьким діточкам влаштовували веселі свята з піснями, загадками, віршиками і обов’язково головним героєм події був переодягнений у святого літній чоловік того поселення. Дітей підводили до нього, і Микола розмовляв з кожним, дізнавався про їхні вчинки і поведінку і дарував подарунки. Надовго залишалися такі свята в пам’яті захоплених дітей.

  Копію першої збірки п'єс Шекспіра продали на аукціоні за рекордну суму

Традиції та обряди

За традицією, в ніч з 18 на 19 грудня, всім добрим і слухняним дітям батьки під подушку або у взуття кладуть солодощі та подарунки від Миколи Угодника. А якщо вони дарують одяг, то обов’язково в кишеньці повинен бути солодкий гостинець від доброго дідуся. Напередодні свята, бабусі розповідають про доброту і допомогу святого людям, своїм малюкам, щоб вони росли добрими і чуйними. А якщо вони будуть пустувати, то Святий Миколай покладе їм під подушку прутик замість солодкого подарунка. Також у цей день було обов’язковим припинення будь-якої ворожнечі між людьми. Для цього купувалися із загальних грошей частування, пиво і запрошувалися в гості не лише друзі і сусіди, а й ті, з якими були натягнуті відносини. Ніхто в той час не міг відмовитися від такої трапези. Предки вважали, що укладати всі торгові угоди і договори необхідно було саме в цей день, щоб уникнути обману з протилежного боку.

Прикмети

За спостереженнями не одного десятка років за погодою в день Святого Миколая склалися народні прикмети:

  • дивлячись, яка погода буде в грудневий День Миколи Чудотворця, такою ж вона буде і в травневий його день;
  • якщо до свята пургою сліди замітає, то і в наступні зимові дні буде заметіль;
  • якщо на День Михайла зима льодом все скує, то на день Миколи Угодника — розкує;
  • на день Святого Миколая іній випаде — чекати хорошого врожаю в наступному році.