19 квітня — Євтихій Тихий та Єрема Пролітний: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні у жодному разі не можна пекти пироги з жодною іншою начинкою, крім горохової.

Євтихій Тихий да Єрема Пролітний відноситься до народних свят, які мають багату історію, традиції, славиться обрядами і прикметами, пов’язаними з цим періодом. Відзначається воно щорічно без зміни дати — 19 квітня, незалежно від дня тижня, інформує Ukr.Media.

Обов’язково люди стежили за погодою на День Євтихія, адже по ній передбачали урожай хліба та інших важливих культур, а так само яка погода буде влітку.

Історія свята

Назва отримана на честь великого архієпископа Євтихія Константинопольського і в пам’ять про мученика Єремію, що відстоював християнську віру.

Про Євтихія збереглися відомості. Він народився в VI столітті у Фригійській області. Дідусь, будучи священнослужителем, вплинув на світогляд юнака і виховав його в християнському дусі. При досягненні 12 років Євтихія відправили навчатися наукам до Константинополя, але він прийняв рішення про вибір чернецтва і залишився в Амасійському монастирі.

Старанно виконуючи свої обов’язки, був винагороджений за хорошу службу титулом архімандрита, а в 552 році вже був патріархом. І через рік поїхав на Вселенський Собор через хворобу митрополита Амасії, замінюючи його. Йому пророкували пост єпископа, про нього навіть піклувався апостол Петро при розмові з імператором Юстиніаном.

Євтихій був противником нових лжевчень про Всевишнього, які були актуальними в той час, а імператор піддався їх впливу. Після відкритого засудження Євтихієм його поглядів, імператор розгнівався і вислав служителя церкви з Константинополя.

І цілих 12 довгих років перебував Євтихій в Амасійському монастирі у вигнанні, де йому приписували чудеса пророцтва спадкоємців імператора і зцілення хворих. Після 577 року Євтихій тільки зміг повернутися в столицю і отримати назад звання архієпископа. Насолодитися довго отриманою владою не довелося, і в 582 році, він покинув цей світ.

  Що почути та побачити у Львові протягом тижня

А ось про мученика Єрему інформації майже не збереглося. Відомо, що він народився в III столітті і під час переслідувань християн помер мученицькою смертю за віру. Про нього є тільки замітки в книгах Папи Римського Григорія І.

Традиції та обряди

До цього свята завжди зацвітали яблуні, які є символом жіночої краси і непорочності. Це дерево нерідко присутнє у весільних піснеспівах, молоду прирівнюють в пісні до квітучої яблуні, вважається кращим компліментом для дівчини, оспівуючи її красу і чистоту.

На свято традиційно поклонялися яблуні, встановлювали опори під гілки, щоб не зламалися від кількості врожаю, білили стовбур від шкідників.

Також в цей день їли мочені яблука, якщо вони змогли дожити до весни, робили пироги з яблуками. Дівчата, які бажають одружитися, повинні були першими зірвати і віднести квітучу гілочку до порогу церкви для отримання благословення на шлюб по любові. Хто встиг, той і вийде цього року заміж за коханого, інших чекало сватання. На свято самотні дівчата ворожили на своїх женихів і передбачали долю.

Ще однією традицією на свято Євтихія було загадування на хороший збір гороху. Ця культура на Русі вирощувалася здавна. Не без причини існує приказка про Царя Гороха, що означає давність події.

Горох відносили до символу довгого життя, відмінного здоров’я і родючості. Згідно з обрядом, молодят на весіллі вдаряли гороховим батогом, бажаючи багато дітей. Горох використовували в лікуванні шкірних захворювань, робили з нього величезну кількість різноманітних страв, пиріжків, виготовляли сир. Обов’язково подавалася до свята їжа з гороху.

У цей день люди зверталися з молитвами до Євтихія, і просили дати здоров’я душевного і фізичного для себе і своїх близьких, рідних і знайомих.

  23 жовтня — Євлампій Зимовказівник: історія, звичаї та прикмети свята

Прикмети

  • Єрема вітром загрожує — не можна висівати ярі, насіння не зійде.
  • Якщо з ранку був туман — квітень буде без дощу.
  • Тиха погода на свято — чекайте великий урожай хліба і овочів.
  • Раз день був тихим, а нічне небо в зірках — буде багато гороху.
  • Цілий день погода вітряна — чекати не врожаю цього літа.
  • На небі хмари білі і рідкісні — погода повинна бути тиха, але є ймовірність дощу.
  • Немає щебетання перелітних птахів на свято, то грядуть ще заморозки.
  • Південні птахи прилітають зграями назад — скоро настане весна і тепла погода.
  • Коль буде Євтихій тихий — урожай хлібів очікувати слід великий, а якщо Єрема вітром пролітає, то колоски всі зіб’є.

Народні свята допомагали людям орієнтуватися в числах, готуватися до приходу нового сезону і висадки рослин, зустрічі весни. Деякі традиції і прикмети добре відомі і сьогодні. А ворожіння на женихів ніколи не перестануть цікавити молодих дівчат, які намагаються знайти свого судженого.