19 липня — Сисоїв день: історія, традиції та прикмети свята. У цей день намагалися пройтися босоніж по росі — вірили, що це допоможе зміцнити здоров'я.

Сисоїв день — свято в середині літа. За церковним календарем це День пам’яті преподобного Сисоя Великого, схимника Печерського і мученика Єрмія афінського. З давніх часів люди вірили, що Великий старець Сисой наділяє особливими властивостями в цей день росу. Цілюща волога зміцнює здоров’я і надає сили живим істотам, інформує Ukr.Media.

Історія свята

День Сисоя щорічно святкується 19 липня або 6 липня за вікторіанським календарем. Церква в цей день вшановує пам’ять трьох святих:

  • Християнський чернець-відлюдник Сисой Великий з юності мріяв про життя ченця. Оселився і прожив 60 років у гірській печері серед єгипетської пустелі. Тримав себе у великій строгості, знайшов чистоту душі і дар творити чудеса. Ставився з любов’ю і участю до паломників, що приходять. Один раз випадково повернув до життя померлого в дорозі сина одного з паломників, але заборонив розповідати кому-небудь про це до кінця свого життя. Говорив, що треба вважати себе нижче інших тому, що це веде до смирення. У 429 р. перед самою смертю сказав, що побачив святих і ангелів, що з’явилися за його душею.
  • Святий, шанований так само 19 липня, преподобний Сисой, схимник Печерський жив у XIII в Києво-Печерському монастирі. Сильними молитвами і постом утихомирив свої мирські пристрасті. Мощі святого зберігаються в Дальних печерах, Феодосієвих.
  • Священномученик Єрмій народжений в Афінах. Був одним з 5 учнів, що проповідували християнство, яких катували і вбили за віру в Ісуса Христа в Македонії за наказом імператора Нумеріана в III ст.

Традиції та обряди

У це свято прийнято ходити без взуття по ранковій росі. Після, не витираючи ніг, надіти шкарпетки. Раніше вірили, що цей обряд зміцнює здоров’я і дає сили на весь рік. Люди похилого віку говорили: “Сисой — ходи по росі босий”. Корисно вмиватися в цей день росною вологою, щоб довше зберегти свіжість і красу. Зібрана в свято цілюща волога зберігається цілий рік в глиняному посуді і застосовується знахарями для лікування і приготування лікарських засобів.

  Маша Єфросиніна показала на фото всю свою сім'ю

До 19 липня повинні закінчитися всі посівні роботи в полях. Починається збирання зернових з раннім терміном дозрівання.

Селяни проводять підготовку засіків до майбутнього врожаю. В особистих господарствах проходить чистка і сушка льохів. Вважається, що в день Сисоя можна побачити будинкового.

Преподобний Сисой покровитель хліборобів. У цей день селяни молять його про багатий врожай.

На Сисоя приступали до заготовок варення з чорної смородини.

Прикмети

Люди зі старих часів звертають увагу на природні прикмети і народні повір’я. Цей день не виняток. Існують повір’я, що 19 липня:

  • Поспіх у справах загрожує провалом.
  • Проблеми, що з’явилися, зникнуть самостійно.
  • Народжений на Сисоїв день щасливчик все життя буде плисти за течією.
  • Якщо мати з пересердя прокляне свою дочку, то за проклятою донькою прийде чорт. Він опанує дівчиною і буде плодити подібних собі.
  • Яскравий чіткий Місяць до багатого врожаю.
  • Нічне світило зеленого відтінку — почнуться дощі.
  • Місяць в туманному серпанку і збільшений до наближення похолодання.
  • Яскравий білий Місяць до сухої погоди і похолодання.
  • Жовтизна в хмарах до дощів.
  • Пожовкле листя на деревах до ранньої осені.