Як знайти сьогодні те, що ви втратили?
2 березня в православ'ї день вшанування християнського святого – великомученика Феодора Тирона. У народному календарі дата отримала назву Федір Тирон, інформує .
Хто такий святий Федор Тирон?
Народився Федор у III столітті в турецькому місті Амації. Служив вояком у мармаритському полку і сповідував християнську віру.
При імператорі Галерії почалися гоніння на християн. Але Федір не відрікся від віри, за що був кинутий у темницю і приречений на голод. Через час наглядачі на подив виявили, що Федір живий, він постійно молився і не помер голодною смертю. Його тіло стали стругати залізними зубцями, і знову Господь дарував йому життєві сили.
Тоді мучителі спалили Федора в багатті. Непошкоджені вогнем останки забрала християнка Євсевія і поховала в своєму дворі. Пізніше вони були перенесені в Константинополь.
Обряди й традиції цього дня
2 березня незаміжнім дівчатам треба вийти в сутінках на вулицю і прогулятися. Якщо першою на шляху зустрінеться жінка, значить, в цьому році дівчина успішно вийде заміж.
На сьогоднішній день на Русі існувало кілька заборон:
Жінкам не можна на ніч залишати незавершене рукоділля, обов'язково треба прибрати його в тумбочку або коробку, при цьому перехрестити і прочитати молитву. Інакше вночі кікімора нашкодить, рукоділля порве або пряжу сплутає.
Наші предки старалися 2 березня в нічне небо не дивитися. Вірили, що якщо побачити падаючу зірку, то незабаром важко захворієш і помреш.
Як відшукати сьогодні свою втрату
Святого Федора Тирона шанували на Русі як помічника в пошуку зниклих безвісти людей або втрачених (викрадених) речей. В молитвах до нього звертаються з проханнями не тільки допомогти розшукати зниклу рідню чи близьку людину, викрадені та загублені речі, але і захистити житло від злодіїв.
Також наші предки вірили, що на горищі будинку або за піччю живе дух Скарбник (або Воструха). Він володіє дивовижною здатністю вловлювати будь-який шерех. Як тільки шахрай або злодій на порозі з'являється, Воструха піднімає шум, та так голосно охає і голосить, що лиходій з жахом біжить, куди очі дивляться.
За це Воструху у народі поважають, вважають його дальнім родичем Домового, тільки більш добрим, який ніколи не робить шкоди господарям. Домовик, як відомо, якщо образиться, то відразу починає вередувати.
Тому переїжджаючи на нове житло обов'язково треба цих духів за собою запрошувати і пригощати частіше. Вострусі за пічкою кладуть цукор, пиріжки або сухарики, і просять при цьому будинок охороняти, чужих не пускати. Він, між іншим, не тільки майно оберігає, але і непорочність юних дівчат.
Обряд на повернення додому зниклої людини
Для проведення ритуалу знадобляться замок з ключем, невеликий мотузочок, відріз чорної тканини і річ тієї людини, що зникла.
1. Розстеліть біля вікна чорну тканину, під неї покладіть річ зниклої, а на неї замок.
2. Ключ від замка просуньте на мотузочку і зав'яжіть її кінці. Надіньте собі на шию, при цьому зніміть всі до єдиної прикраси, навіть натільний хрестик.
3. Надіньте вільну сорочку (рукав повинен бути довгим), розпустіть волосся.
4. Рівно в три години ночі відкрийте вікно, станьте на чорну тканину і прочитайте замовні слова:
«Рабу Божому (ім'я) дорогу додому на замок закрили. Але я ключ від замка відшукала і шлях до дому звільнила. Нехай незабаром з'явиться він у двері постукає, і наша радісна зустріч трапиться».
5. Ключ зніміть з шиї, вставте в замок і разом з річчю зниклої людини загорніть в чорну тканину. Сховайте все в затишне місце до тієї пори, поки зниклий не повернеться.
Народні прикмети
Якщо 2 березня дуже сніжно, значить, весь квітень буде дощовим.
Густий туман у день Феодора віщує холодний травень.
Підпишіться на новини «UkrMedia» в або .