21 лютого — день Захарія Серповидця: історія, традиції та прикмети свята

Захарій Серповидець — святий пророк, якого шанують християни східного обряду. Він відомий тим, що поширював серед єврейського народу пророцтво про Христа Спасителя. В його пам’ять засновано свято. Щорічно його святкують 21 лютого згідно з відомостями церковного календаря. Той, хто пам’ятає Бога — так значить ім’я Захарій. Селяни в цей день зазвичай оглядають свої основні інструменти для роботи навесні. Ця традиція триває до наших днів. Виробники сільськогосподарської продукції оглядають техніку на наявність поломок, перевіряють, чи все необхідне є для весняних робіт, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Як свідчать перекази, Захарія веде свій родовід з преосвященного роду Левія. Разом з старозавітним пророком Агамоном переконував єврейського царя Зоровавеля відновити будівництво храму в Єрусалимі. Будівництво було зупинено за наказом перського царя Камбіза, сина Кіра. З юних років Захарія присвятив своє життя вірі. Неодноразово Захарія звертав увагу єврейського народу на гріхи. Намагався просвітити людей, наблизити до Бога. Однак, після однієї викривальної проповіді був убитий своїми ж людьми.

Захарія відомий своїми пророцтвами. Він передбачив, що прийде Ісус Христос, який врятує свій народ. Хоча сам пророк жив задовго до Ісуса Христа. Називають пророка Серповидець після одного випадку. Він розповів, що бачив у посланому баченні предмет, схожий на серп, який знаходився в повітрі. Однак значення цього бачення він не зрозумів. Люди вважали бачення особливим знаком.

У цей день серед селян заведено займатися тільки сільськогосподарськими справами. Необхідно полагодити інструменти, подивитися, в якому стані знаходиться сільськогосподарська техніка. У всі часи селяни перевіряли, чи гострі серпи, точили ножі. Існувало повір’я, що добре наточені інструменти можуть захистити від нечистої сили.

На цілий рік буде щастя і благополуччя. Люди вірили, що саме в цей день святий пророк Захарій Серповидець сходить з небес і дивиться, як вони ставляться до своїх обов’язків. З давніх-давен існує традиція народних гулянь для молоді. На свято Захарія Серповидця вони також відбувалися. Люди танцювали, слухали музикантів, палили багаття, навколо яких водили хороводи. Свято супроводжувалося різними іграми.

  Починаються європейські гастролі вистави “Погані дороги”

Традиції та обряди

Релігійною традицією в цей день є спільна молитва людей до Бога про гарний врожай. Проводяться церковні служби. Серп освячують святою водою. Літні люди також називають цей день “Захарій”, “День Захарія”, “іменини серпа”. Вважається, що люди, які одружуються в цей день, проживуть добре і щасливе подружнє життя. Люди намагаються уникати хірургічних операцій на свято (крім особливих випадків), взагалі не відвідувати лікувальні установи. Народне повір’я говорить, що результат медичної допомоги в цей день буде хороший. Селяни вірили, що необхідно в ніч перед святом Захарія показати серп місяцю. Це принесе хороший урожай.

Прикмети

  • Необхідно окропити серп святою водою, тоді він не буде часто тупитися.
  • Якщо в цей день наточити ножі — на весь рік буде щастя і благополуччя.
  • На деревах з’являється багато інію — бджоли принесуть багато меду.
  • Випаде сніг, якщо дим котиться по землі.
  • Будуть вітряні літо і весна, багатий урожай, великий приплід у тварин, якщо гримить грім.
  • Березень буде теплий, коли в цей день буде холодно.

Люди помічали, що коли гуси махають крилами, купаються в ще холодній воді, буде тепло. Не варто ходити до стоматолога в цей день. Лікування може бути невдалим. Забороняється висловлюватися нецензурними словами, говорити погано про людей. Можуть бути різні сновидіння. Якщо уві сні почути своє ім’я, може бути нещастя. Самому когось кликати — прийде звістка здалеку. Копаєте город — отримаєте важку звістку.