День вдалий для вирішення сімейних проблем.
Михайлів день — церковний пам’ятний день, що припадає в поточному році на 21 листопада, субота. У народі це свято відоме за найменуваннями Михайлівські грязі або відлиги, через те, що в цей день зазвичай тепла погода і бруд, інформує Ukr.Media.
Історія свята
Михайло займає провідне місце з Ангелів і Архангелів, створених Богом. А Собор, це їх об’єднання всіх разом. За старим календарем дане свято відзначалося 8 листопада, дата була обрана в 4 столітті на Соборі в Лаодікії. У давні часи початком року вважався перший весняний місяць, а листопад йшов 9. Ця цифра дорівнює чисельності ангельських санів (херувими, серафими, сили, панування, влади, початки, ангели і архангели). 8 — дата, яка визначає, коли потрібно буде зібратися божественним силам на Страшний Суд.
Початок 4 століття ознаменувався тим, що церквою був встановлений святковий день на честь небожителів, безтілесних істот духовного світу, які є виконавцями Божої волі. На чолі них стояв Архістратиг Михаїл.
Ангели являють собою незліченне воїнство на небесах, вони є сполучною ланкою між Богом і всім живим у світі. До кожної людини, яка починає формування в материнській утробі, представлений свій ангел-хранитель.
Серафими, є духами, найбільш наближеними до Творця. Зазвичай їх відображають з шістьма крилами.
Херувими відповідають за збереження священних предметів. З давніх-давен на Русі з цими духами пов’язували уявлення про ангельські співи, коли церковний хор подібний хору ангелів.
Архангел — дух, що є головним у порівнянні з іншими небесними чинами. З усіх архангелів, яких налічується 7 штук, найбільш шанованими є Михайло і Гавриїл. Перший має й інше найменування Архістратиг, тобто головний серед небесних духів.
Архангел Михаїл відноситься до воїнів, захисників світла і добра. З ним пов’язується уявлення про загрозливий всім Страшний Суд. Тому що Архангел Михаїл повинен оповістити про початок Страшного суду і виступити в ролі суворого судді.
На іконах Архангел зображується в червоному одязі, з крилами за спиною, суворим виглядом, в одній руці він тримає меч, в іншій фінікову гілку, ногами зневажає диявола.
Архангел Михаїл протегує воїнам, зміцнює їх бойовий настрій і надає допомогу в битві.
У всі часи до Архангела Михаїла зверталися з молитвою, щоб отримати захист від ворогів, несправедливого начальства та інше. Також вважається, що він може допомогти зцілитися від багатьох захворювань. Це по більшій мірі через те, що Архангела вважають винищувачем злих сил, які викликають захворювання.
Традиції та обряди
Зазвичай на Михайлів день починався період гулянь. До цього періоду вже завершувалася вся сільськогосподарська діяльність, що відзначалося піснями і танцями з хороводами. Цілих сім днів триває свято за накритими столами, де обов’язково мають бути м’ясні страви, продукція бджільництва, борошняні вироби.
У цей день намагаються задобрити дворового, того, що є молодшим братиком будинкового. У народі вважається, що коли він образиться і піде, замість нього може прийти хвацько. Щоб задобрити дворового потрібно прочитати слова молитви, поставити їжу в хлів і провести дьогтем межу у дворі, яка означала б кордон для дворового.
До свята люди зазвичай збирали, реалізовували і отримували прибуток за отриману продукцію.
Також прийнято:
- ходити в гості;
- готувати святковий обід;
- приймати гостей.
Селяни намагалися побавити себе різноманітною їжею перш ніж настане суворий піст.
Основним у святкуванні було відвідування служби в церкві.
Михайлу найчастіше молилися:
- про заступництво від злих людей;
- про порятунок від гріха.
Люди вважають, що молитися Архистратигу Михайлу в це свято є найбільш дієвим. Кращим ступенем захищеності людей в Михайлів день і на всі 12 місяців, є відвідування церковних служб.
Прикмети
- Якщо з ранку на землі або траві утворюється іній, взимку буде багато снігу.
- При тумані з самого початку дня, можна чекати потепління.
- У тому випадку, коли світає раніше, ніж належить, можна чекати холодів.
- Якщо весь день стояла суха погода, то швидко прийдуть міцні морози.
- Якщо для цього для характерний сніг з дощем, то весна очікується сирою з дощами.