Пекли в цей день спеціальні пироги, які не їли, а виносили за село і роздавали перехожим.

21 травня православні віруючі відзначають свято Івана Богослова. Воно присвячене апостолу Іоанну. В цей день служителі церкви вшановують його пам’ять, читають молитви, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Батьків Івана кликали Заведей і Саломія. Згідно з історичними даними Ісус Христос дуже любив Іоанна Богослова. Його приваблювала в ньому кришталева чистота, безмежна любов і віра. Вони були нерозлучні, не проводили навіть хвилини порізно. На його очах проходило життя Христа, він бачив всі чудеса, створені ним, і сумні моменти його буття. Після розп’яття свого Наставника, апостол поклав на себе турботу про Богородицю до самої її смерті.

Після того, як її не стало, Іван став ходити з міста в місто і доносити до людей Боже слово. Разом з ним ходив його учень. Одного разу, коли він подорожував по морю, стався шторм, і він провів там 2 тижні. А потім його викинуло на берег. Протягом цих двох тижнів життя в ньому підтримувалося Христом.

Під час проповідей апостола відбувалося багато чудес і кількість віруючих постійно збільшувалася.

В темні часи для християнства почалися переслідування віруючих. Іван був заарештований і судом йому була призначена смертна кара. Але якими б способами не намагалися привести вирок у виконання, цього не вийшло. Він все одно був живий.

Тому він був засланий своїми мучителями на далекий острів, на якому прожив дуже довго.

Коли ж він повернувся в Ефес, то взявся за написання Євангелія. Решту свого життя він провів у проповідях і повчаннях душ, що заблукали, на правильний богоугодний шлях. Прожив він понад 100 років.

  19 березня – Костянтинові кола: історія, традиції та прикмети свята

За переказами, коли Іван відчув, що настав час покинути цей світ, він пішов з Ефесу і попросив своїх учнів закопати його живцем, прикривши обличчя платом. Вони зробили, як він просив, але відкривши через кілька днів його могилу, тіло їхнього Вчителя зникло. І лише раз на рік, 21 травня на місці його поховання з’являється «манна», яка приносить зцілення. Тому саме в цей день і вшановується пам’ять святого апостола.

Оскільки після його смерті тління не торкнулося його тіла, про що записано у Священному Переказі, вважається, що присутня духовна спорідненість Іоанна з Богородицею, яка стала йому матір’ю біля Хреста Господнього.

Примітно, що Іван був єдиним із 12 апостолів, хто помер своєю смертю.

Іоанна Богослова прозвали апостолом любові, тому що він завжди у своїх повчаннях говорив про те, що людина, яка не любить не може стати ближче до Бога і бути угодною йому. Навіть у своїх 3-х Посланнях він пише про любов до Христа і своїх ближніх. Він сам був весь пронизаний цією всеохопною любов’ю.

Традиції та обряди

Найголовніша традиція у цей день — це сіяти пшеницю. На Івана Богослова жінки замішували тісто з пшеничного борошна та пекли пироги. А потім роздавали мандрівникам, людям, які знаходяться у важкому становищі і вбогим. Причому шматочки пирога роздавалися старшими у родині. Як це відбувалося? Вони виходили на дорогу або перетин доріг, де велелюдно і починали пригощати перехожих.

Вважалося, що якщо пиріг залишиться і його принести назад додому, то Господь незадоволений чимось. Якась провина лежить на сім’ї, і тому він не дав виконати благодіяння. Крихти від пирога або його залишки кидають на поживу птахам. Доїдати залишки самим суворо забороняється.

  Помер французький актор та режисер Робер Оссейн

Прикмети

Існує безліч прикмет, за якими заведено спостерігати в цей день:

  • Якщо 21 травня ясний сонячний день, то грибникам влітку грибів не бачити. І навпаки, якщо буде дощовий день — то грибникам буде чим зайнятися.
  • На небі купки сірих дощових хмар погода скоро змінитися в гіршу сторону і буде негода.
  • Місяць знаходиться як би за поволокою, то погода скоро стане погана.
  • Якщо на Івана Богослова ранкове небо червоне, то в цей день буде дощ.
  • Захід червоного кольору свідчить про те, що хороша погода протримається ще протягом декількох днів.
  • Якщо черемха добре рясно цвіте, то попереду похмуре і дощове літо.