В цей день було заведено допомагати бідним і мандрівникам.

Родіон і Ераст — день, відзначений в церковному календарі 23 листопада. Відзначають його і православні, адже в цю дату в храмах поминають святих апостолів Родіона і Єраста, разом з ними і 4-х їхніх братів по вірі — Кварта, Олімпу, Сосіпатра і Тертія. За старим стилем це свято випадало на 10 листопада, і з ним пов’язано безліч прикмет, які дозволяли дізнатися погоду на найближчий місяць, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Апостоли Родіон і Ераст проповідували і поширювали християнську віру, а їх учителем був святий Павло. Крім них Господом були обрані 70 інших учнів, які повинні були йти до язичників, щоб поширити християнську віру. Родіон, крім того, був родичем Павла і завжди був присутній на його проповідях і супроводжував у подорожах. Перебуваючи на Балканах, він став єпископом у місті Патари.

Звернення язичників в православ’я було пов’язане з небезпеками, адже іудеї не завжди приймали його. Одного разу, після проповіді на Родіона напали язичника, і завдали йому безліч травм. Після того, як язичники покинули його, рани були чудесними чином вилікувані. Родіон ще довгий час мандрував зі своїм учителем. Після розп’яття Петра, його, а також святого Олімпу обезголовили.

Ераст належав до знатного роду і займав високе положення в місті Коринфі. Однак відвідавши проповіді Петра, він вирішив змінити своє життя. Свій духовний шлях він почав у церкві Єрусалиму. Через деякий час його призначили єпископом в Панеаді, де він і залишився до кінця свого життя.

Традиції та обряди

Допомога незаможним, роздача їм одягу і проведення обрядів, які захистять тварин взимку — це ті дії, які селяни проводили 23 листопада. Також в цей день в храмах проводять освячення короваїв і солі, які потім давали домашнім тваринам. Дана традиція шанувалася у селян, тому купуючи теля, запитували на додаток до неї і шматок хліба, який був освячений на Ераста і Родіона.

  У Ліндсі Лохан новий роман: її обранцем став одружений принц Саудівської Аравії

Жебраки і знедолені завжди вважалися людьми, близькими до Бога. Тому допомагаючи їм селяни просили помолитися за них. Вважалося, що їх молитва буде почута, і в житті буде супроводжувати успіх.

Поєднання солі і хліба свідчило про достаток в будинку, благополуччя. Сіль при цьому виступала і в якості захисту від потойбічних сил, які прагнуть нашкодити господареві. З цієї причини гостей і друзів було прийнято пригощати короваєм з сіллю. Частування вважалося і як знак примирення між ворогуючими сторонами. З цієї причини словосполучення “хлібосольний господар” означає привітну людину. Якщо ж в цей день пригостити хлібом і сіллю свого ворога — то розбіжності припиняться.

До кінця листопада на водоймах з’являвся лід. Однак він не був міцним і міг легко потонути під вагою людини, саней. З цієї причини називали 23 листопада «Родіон Льодолом».

“Прийде Родіон — візьме в полон” — говорили так через відсутність доріг і слабкого льоду. Пройти або проїхати в таких умовах було неможливо. Але вже з цього дня чекали морозів — “з Ераста чекай міцного насту”. Означало це швидкий прихід похолодання.

У цей день погода була непогожою, з вітром, снігом. Якщо негода довгий час не припинялася люди виходили на вулицю поклонитися зимі, щоб вона була м’якою, без хуртовин.

Прикмети

Значення надавалося в цей день і прикметам. Наприклад, якщо:

  • Іній лежить на деревах і дахах — слід чекати приходу сильних морозів;
  • На дорогах бездоріжжя і сльота — незабаром слід очікувати заметіль;
  • Голосно каркають ворони і збираються в зграї — слід очікувати підвищення температури;
  • З’явився щільний туман — потрібно очікувати різкого потепління;
  • На Родіона цвірінькають горобці — до відлиги, птахи активно збирають пух і утеплюють гнізда — очікується зниження температури.
  Міла Куніс змінила колір волосся — тепер вона білявка з зеленими пасмами

Вважалося, що хто народився в цей день, то буде щасливим, здоровим і розумним, а в справах чекає удача.

Мисливці на Ераста і Родіона відправлялися в ліс, на промисел. Рибалки в цей день залишалися вдома, чекаючи настання морозів. Лід в цей час ще слабкий і не витримував вагу людини. Вільний час вони проводили в лагодженні сіток та іншого рибальського приладдя.

Без потреби селяни на вулицю не виходили і більшу частину дня проводили в домашніх турботах і посиденьках біля печі. Домочадці розповідали дітлахам випадки з життя, будували плани на майбутнє.