23 травня — Симонів день: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна залишати свій гаманець порожнім, потрібно покласти в нього хоча б одну купюру, щоб гроші водилися.

Народно-християнське свято Симонів день відзначається 23 травня (10 травня за старим стилем) кожного року. За церковним календарем це день шанування апостола Симона Зілота, Кананіта, інформує Ukr.Media.

23 травня Мати Сира-Земля вшановується як “іменинниця”. Вважається, що в цей день Земля «відпочиває», тому її не можна орати, копати, боронити.

Святий Симон вважається покровителем всяких трав і помічником у пошуках скарбу. Тому день ідеально підходить для збору цілющих трав, коріння і пошуку скарбів.

Історія

Симон був зведеним братом Спасителя від першого шлюбу святого Йосипа. Жив у I столітті в Кані Галілейській. Був простим рибалкою і зелотом.

На третій день після повернення Спасителя в місті святкувалося весілля Симона. Під час торжества закінчилося вино. Це могло обернутися ганьбою для молодого подружжя і вважалося поганою ознакою. У цей момент відбулося перше диво Христове. Марія попросила сина допомогти молодим. З волі Ісуса вода в чанах перетворилася на гарне смачне вино. Побачивши це диво, Симон увірував у Господа всією душею. Він залишив молоду дружину і пішов з братом. Згодом Симон став не тільки його учнем, а й одним з дванадцяти апостолів.

Так як про життя святого більше залишилося усних переказів, ніж письмових, в його подальшій долі є деякі розбіжності. Симон відвідав Юдею, Мавританію, Єгипет і Лівію, де ніс слово Боже. Далі англійська, німецька та російська версії розходяться. Також достеменно невідомо, як саме помер апостол — на хресті або його розпиляли пилкою. Але немає ніяких сумнівів, що він прийняв мученицьку смерть.

Традиції та обряди

Головні традиції 23 травня — збір цілющих трав, пошук скарбів; не заведено працювати на землі.

День пам’яті святого Симона в народному календарі збігся з більш давнім святом — іменинами матінки сирої землі. Наші предки дивилися на землю з великим благоговінням — як на годувальницю всього людства. У день іменин до неї ставилися з максимальною повагою. Селяни не бралися ні за плуг, ні за борону, у жодному разі не вбивали в землю кілки і не копали ями, щоб не порушувати її спокій. А ось пройти по землі босими ногами дуже навіть віталося — говорили, що земля може поділитися своєю силою з людиною.

  Тіна Кароль не перестає вражати прихильників неймовірною фігурою

Крім того, існувало повір’я, що апостол Симон надає заступництво шукачам скарбів. Тому на день Зілота відправлялися шукати скарби. Цим, втім, займалися переважно діти і молодь. Однак люди зазвичай не заохочували мисливців розжитися відразу за чужий рахунок: “Скарб добудеш, та додому не будеш!”; “На що скарб, коли в сім’ї лад?”; “Толк та лад, тут і скарб”. Словом, від добра добра не шукають.

23 травня вважався хорошим днем для збору лікарських рослин, у тому числі коріння. Щоб воно мало належну цілющу силу, збирати його потрібно було вміючи — в певний час, з виконанням різних обрядів. Зокрема, перед тим як йти за травами, людина повинна була ретельно вимитися і надіти чисту білизну. А деякі, особливо цінні трави, належало зривати навіть не чистими руками, а через хустки і рушники.

У народі говорили: “На Зілота збирай зілля біля болота”. Знавці копали молоде цілюще коріння, запасалися деревною корою, суцвіттями з різних дерев і чагарників. У кожній родині запасали із запасом випробувані і надійні засоби від різних недуг і немочей, здобуті в навколишніх луках і лісах. Інші збирали і “приворотне” зілля або зілля від мишей і іншої нечисті, що заводилася в селянських оселях.

На Симона звертали особливу увагу… на віники. Існувала прикмета: якщо свіжий віник, поставлений біля ліжечка дитини, швидко в’янув, то дитині загрожувала хвороба. У цьому випадку потрібно було терміново вживати профілактичних заходів. А віник, підвішений на одвірці, міг в цей день впасти на людину, яка прийшла в будинок з недобрими намірами.

Прикмети та приказки

  • На Симона Зілота земля-іменинниця: гріх орати.
  • Дощ йде довго — літній сезон буде непогожим.
  • Купчасті хмари весь день на небі і до вечора не зникають — найближчі дні будуть сонячними і теплими.
  • Птахи співають до ранку — до дощу.
  • Кріт викидає землю навколо нори більше звичайного — до дощу.
  • Якщо закріплений над вхідними дверима віник падає на людину, що увійшла — це означає, що вона прийшла з нехорошими думками.
  Через зйомки серіалу у Львові перекриватимуть вулиці