24 квітня — Антип Водогін: історія, традиції та прикмети свята. День вважається несприятливим для посіву і посадки.

Антип Водогін — свято, яке відзначається 24 квітня. Це церковне торжество. Воно присвячене до пам’яті мученика Антипа, який за життя був єпископом, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Святий жив в I столітті нашої ери. Його будинком був Рим — наймогутніше місто імперії, його серце. Антип з самого дитинства всією душею тягнувся до церкви і хотів служити Богу, а також мріяв навчити вірі всіх тих, хто бажав отримати ці знання. В цей час в Римі правив злий імператор Нерон. Він зневажав віру і Господа, змушуючи своїх підданих поклонятися древнім язичницьким ідолам. Нерон карав будь-кого, хто посмів не послухатися наказу. Антип незважаючи на загрозу смерті продовжував проповідувати. Основа язичницьких ритуалів — жертвопринесення. Святий був упевнений, що це жахливе насильство над душею і тілом живої істоти, а віра, в його розумінні, означає радість і щастя.

Люди стали прислухатися до Антипа і все частіше приходили в його церкву послухати промови про Бога, який єдиний для всіх. Язичницькі жерці зненавиділи єпископа, який так вміло схиляв городян на свій бік. З милостивого дозволу імператора язичники схопили мученика і принесли його в жертву древньому богу вогню. Антипа вирішили просто спалити. Святий звернувся до Бога за допомогою, благаючи його про швидку і спокійну смерть.

Коли послушники прийшли, щоб забрати тіло, яке мало згоріти дотла, вони побачили не зворушені вогнем останки Антипа Пергамського. Тіло було абсолютно цілим і все виглядало так, ніби він міцно спить.

Поховали святого в землі Пергами. Це місце стало дуже популярним. На нього донині приїжджають люди в пошуках вирішення своїх проблем. Багато людей запевняють, що Антип допоміг вилікуватися від хронічних хвороб або онкології.

  Коротко про життя Яни Клочкової

Традиції та обряди

Люди завжди молилися Антипу, коли в них починала хворіти будь-яка частина голови: вуха, очі, ніс, рот. Вважалося, що ще за життя він володів даром зцілення. До нього завжди приходили люди і святий умів одним дотиком руки зцілювати нещасного. Зараз багато людей також вірять в божественні сили Антипа. Вішаючи його ікону в будинку, мешканці оберігають себе і близьких від різних хронічних захворювань, наприклад, бронхіту або астми.

Святий Антип вважається лікарем зубного болю. Раніше, до появи стоматології та знеболюючих, люди лікувалися від болю за допомогою молитов. Щоб вгамувати зуб потрібно було прикласти до нього срібну монету. Почекати певний час і потім покласти монету на ікону Антипа Пергамського. Через досить короткий термін зуб хворіти переставав.

Для посіву цей день, навпаки, вважається невдалим. За традицією ґрунт наливається вологою і стає «водянистим». Будь-яка культура запросто загине від надлишку води. Антип вважається Водогіном. Саме він навесні розчищає річки від льоду. Чим ширше розіллється річка, тим вдалішим буде рік. Зійде багато посаджених культур і урожай в цілому буде хорошим. Люди говорили: “була б вода, а хліб вродить завжди”.

Погода в цей день вважається нестійкою. Вона здатна змінюється, граючи на контрастах. Наприклад, з ранку буде жарко і сонячно, а до вечора вибухне гроза.

Антип будить ведмедів від зимової сплячки. Волохаті вилазили зі своїх барліг і нишпорили по лісі в пошуках їжі.

Прикмети

Зі святом Антипа пов’язують прикмети, які люди придумали виходячи зі свого життєвого досвіду і знань:

  • Якщо небо з ранку червоного кольору, то погода в поточному році буде дощовою.
  • Якщо на день Антипа пішов дощ, то можна запасатися кошиком, тому що ліс буде усіяний грибами.
  • Якщо на Антипа віщували заморозки, то особливо багато в лісі буде груздів.
  • Коли після паводку випадає сніг, то озимі культури не приживуться.
  • Розпустилася верба на Антипів день — зима пішла назовсім, поступившись своїми правами весні.
  На Івана Купала українські зірки шукатимуть червону руту