24 лютого — Благовіщення Пресвятої Богородиці: історія, традиції та прикмети свята. Церква не рекомендує укладати у цей день шлюби – це період помірності та покаяння.

Благовіщення по праву вважається одним з найважливіших релігійних урочистостей і належить до двунадесятих свят. У різні періоди часу дата мала різні назви — привітання Марії, свято втілення, явище ангела до блаженної Приснодіви, своє нинішнє найменування свято знайшло тільки після 7-8 століть. Датування дня вибрано не випадково і є відліком дев’ятимісячного періоду від передодня Різдва (25 грудня). Пізніше з переходом календаря на новий стиль 25 березня було видозмінено на 7 квітня, інформує Ukr.Media.

Історія становлення свята

Благовіщення Пресвятої Богородиці знайшло своє історичне відображення в апокрифах, церковних релігійних текстах, що дійшли до нашого часу.

Марія жила в Галілейському Назареті. З раннього дитинства виховуючись настоятелями при храмі, вона прийняла обітницю зносин і дала клятву Господу, що залишиться невинною. Батьки наполягли на зарученні дівчини з Йосипом Обручником. Після цієї події в будинок Діви з’явився архангел Гавриїл і піснею сповістив їй про те, що незабаром вона стане матір’ю Месії, зачавши від Святого духа не порушуючи обіцянки. Таке пророцтво здивувало Марію і змусило засумніватися в передбачених подіях. Ангел заспокоїв дівчину, заявивши, що дух небесний сам її знайде, варто лише увірувати. Історично вважається, що після згоди Богородиці зі словом Божим і відбулося саме зачаття. Факт покірності і бездоганної згоди з обраним для неї результатом висловлює справжнє віросповідання і високо цінується Всевишнім.

Для Йосипа така звістка була потрясінням, але Архістратиг, що з’явився до нього уві сні, заспокоїв чоловіка, запитуючи до мудрості і праведності. Прокинувшись він прийняв рішення про невідкладне одруження за всіма релігійними канонами. Так і не маючи близькості з дружиною, через дев’ять місяців він став батьком. Перебуваючи в цей час у Віфлеємі, родині не вистачило місця в заїжджому дворі з комфортабельними умовами для породіллі. Коли у жінки почалися пологи, їм довелося екстрено шукати нічліг, і єдиним доступним місцем для цього виявився хлів.

  Благодійний онлайн-марафон збере найвідоміших українських артистів для боротьби з COVID-19

Новонароджене немовля нарекли Ісусом, як заповідав архангел. Через вісім днів, як належало за єврейськими законами, хлопчик був обрізаний, а через 40 днів від народження батька разом з дитиною прийшли в храм в Єрусалимі, щоб принести жертву за первістка чоловічого роду і віддати його на благо служінню Господу.

Як відзначалося торжество

У віруючих Благовіщення — час суворого посту і безлічі заборон. М’ясні, рибні та молочні продукти цілком виключаються з раціону. Крім цього строго заборонено ведення господарства, рукоділля і виконання будь-яких домашніх справ. З давніх-давен вважалося, що життя смертної людини — це нитка, яку розплутує і направляє Бог. У зв’язку з цим заборонялося шити, вишивати, прясти, стригти або плести волосся, — так можна переплутати нитки долі і змінити майбутнє в гіршу сторону.

Їжу для святкового столу готували заздалегідь. Вся сім’я збиралася за скромним столом, проводячи вечір без сварок і образ, вихваляючи Всевишнього і дякували йому за все, що вона має.