26 листопада — день пам'яті Іоанна Златоуста: історія та традиції свята. Сьогодні не можна лаятись, інакше Бог молитов не почує.

В один з останніх осінніх днів православні християни відзначають свято, присвячене одному з найбільш шанованих християнських святих — святителю Іоанну Златоусту. Його життєвий шлях — приклад праведного життя, заснованого на традиційних християнських цінностях, в якому немає місця для гордині, зайвого користолюбства і мирської суєти, інформує Ukr.Media.

Історія

Житіє святого Іоанна почалося в 347 р в Антіохії. Народившись в сім’ї забезпеченого чиновника, хлопчик отримав гарну освіту. Він осягав основи філософії і риторики під керівництвом кращих вчителів свого часу. Також в його освіті велика увага приділялася вивченню Святого Письма і молитвам, що допомагають йому розбиратися в питаннях віри і стати на шлях служіння Господу.

У 367 р Іоанн прийняв хрещення. Освічена молода людина успішно пізнавала тонкощі подвижницького способу життя. Прийнявши чернецтво і відмовившись від кафедри єпископа, він на 4 роки йде в мандрівку по пустелі. Тут він створює безліч богословських праць, роботу над якими продовжує, повернувшись в Антіохію. В цей час розкривається його унікальний дар — торкнутися серця і душі людей, несучи їм Слово Боже. Слухачі, що приходили в храм, називали його “Златоуст”.

У 397 р святий Іоанн призначається архієпископом Константинопольським. Багато благих справ, вдалося йому зробити на цьому служінні. До них відносяться:

  • утвердження християнської віри серед населення імперії, в тому числі початок християнізації готів і слов’ян;
  • будівництво лікарень і шляхових будинків для паломників;
  • встановлення повного кола богослужіння;
  • викриття вад священства і неправедного життя аристократів.

Наполегливе дотримання своїх принципів і небажання йти на компроміси налаштувало частину візантійської еліти, на чолі з імператрицею, проти святителя. Це призвело до поширення наклепницьких пліток про архіпастиря, спираючись на які його скинули і відправили у вигнання в далекі східні провінції. Але навіть гоніння не завадили йому підтримувати силу духу і віри у своїх послідовників, з якими він вів активне листування. Воно стало приводом для посилення його участі. Взимку 406 р святителя Іоанна наказали перевести в сучасну Піцунду, яка знаходиться в Абхазії. Виснажений жорстоким поводженням і поневіряннями, що підірвали його здоров’я, старий чоловік не витримав довгого переходу і закінчив свій земний шлях 14 вересня 407 р. в селищі Комани.

  MARUV показала затишне фото з домашніми улюбленцями

Святителя Іоанна Златоуста звели в лик святого через 30 років. Його мощі з пошаною перенесли до візантійської столиці і помістили в церкві Всіх Святих. На початку XIII ст. хрестоносці вивезли святиню в Рим, з якого вона повернулася в Стамбул (собор Святого Георгія) на початку XXI сторіччя за розпорядженням глави Римської католицької церкви.

Встановлення свята

День пам’яті Іоанна Златоуста святкувався в християнській церкві в дату його смерті — 13 вересня. Але на цю ж дату припадало одне з основних церковних свят — Воздвиження Хреста Господнього. Тому на Соборі вирішили перенести поминання святителя на 13 листопада за юліанським календарем.

Таким чином, сучасні православні люди відзначають цей день в кінці осені — 26 листопада.

Традиції

День Іоанна Златоуста — одне з основних християнських свят, що має і церковні і народні традиції. Вранці всі православні люди йдуть в храм, щоб піднести святому проповіднику молитву і попросити про допомогу.

Просити його можна про різні потреби, наприклад:

  • сприяти справедливому покаранню ошуканців і хабарників;
  • допомогти маленьким дітям заговорити;
  • направляти в навчанні та оволодінні знаннями;
  • позбавити від сум’яття в душі;
  • подолати хвороби.

У народі говорили, що в свято не можна лаятися з людьми, злитися і засуджувати їх. Господь бачить всі таємні помисли своїх дітей і покарає заздрісних і злих людей. Втім, цьому правилу потрібно слідувати і в будь-які інші дні.

За старих часів після відвідин церкви господині починали готувати з борошна нового помелу. Ліпили із запасом вареники з різними пісними начинками, так як попереду чекав Різдвяний піст.

День свята Іоанна Златоуста — час, коли всім православним людям слід задуматися про своє життя, його відповідність християнським заповідям.

  Екс-дружина Остапчука оголосила про участь у романтичному шоу

Важливо! Істинно віруюча людина повинна пам’ятати, що віра визначається не розміром християнських символів, що носяться на тілі, і зовнішньому дотриманні церковних традицій, а духовним вдосконаленням і слідуванню заповітам і прикладу Предстоятелів Господа.