26 листопада — день пам'яті Іоанна Златоуста: історія та традиції свята. Сьогодні не можна лаятись, інакше Бог молитов не почує.

В один з останніх осінніх днів православні християни відзначають свято, присвячене одному з найбільш шанованих християнських святих — святителю Іоанну Златоусту. Його життєвий шлях — приклад праведного життя, заснованого на традиційних християнських цінностях, в якому немає місця для гордині, зайвого користолюбства і мирської суєти, інформує Ukr.Media.

Історія

Житіє святого Іоанна почалося в 347 р в Антіохії. Народившись в сім’ї забезпеченого чиновника, хлопчик отримав гарну освіту. Він осягав основи філософії і риторики під керівництвом кращих вчителів свого часу. Також в його освіті велика увага приділялася вивченню Святого Письма і молитвам, що допомагають йому розбиратися в питаннях віри і стати на шлях служіння Господу.

У 367 р Іоанн прийняв хрещення. Освічена молода людина успішно пізнавала тонкощі подвижницького способу життя. Прийнявши чернецтво і відмовившись від кафедри єпископа, він на 4 роки йде в мандрівку по пустелі. Тут він створює безліч богословських праць, роботу над якими продовжує, повернувшись в Антіохію. В цей час розкривається його унікальний дар — торкнутися серця і душі людей, несучи їм Слово Боже. Слухачі, що приходили в храм, називали його “Златоуст”.

У 397 р святий Іоанн призначається архієпископом Константинопольським. Багато благих справ, вдалося йому зробити на цьому служінні. До них відносяться:

  • утвердження християнської віри серед населення імперії, в тому числі початок християнізації готів і слов’ян;
  • будівництво лікарень і шляхових будинків для паломників;
  • встановлення повного кола богослужіння;
  • викриття вад священства і неправедного життя аристократів.

Наполегливе дотримання своїх принципів і небажання йти на компроміси налаштувало частину візантійської еліти, на чолі з імператрицею, проти святителя. Це призвело до поширення наклепницьких пліток про архіпастиря, спираючись на які його скинули і відправили у вигнання в далекі східні провінції. Але навіть гоніння не завадили йому підтримувати силу духу і віри у своїх послідовників, з якими він вів активне листування. Воно стало приводом для посилення його участі. Взимку 406 р святителя Іоанна наказали перевести в сучасну Піцунду, яка знаходиться в Абхазії. Виснажений жорстоким поводженням і поневіряннями, що підірвали його здоров’я, старий чоловік не витримав довгого переходу і закінчив свій земний шлях 14 вересня 407 р. в селищі Комани.

  Уряд Нідерландів оприлюднив умови допуску глядачів на «Євробачення»

Святителя Іоанна Златоуста звели в лик святого через 30 років. Його мощі з пошаною перенесли до візантійської столиці і помістили в церкві Всіх Святих. На початку XIII ст. хрестоносці вивезли святиню в Рим, з якого вона повернулася в Стамбул (собор Святого Георгія) на початку XXI сторіччя за розпорядженням глави Римської католицької церкви.

Встановлення свята

День пам’яті Іоанна Златоуста святкувався в християнській церкві в дату його смерті — 13 вересня. Але на цю ж дату припадало одне з основних церковних свят — Воздвиження Хреста Господнього. Тому на Соборі вирішили перенести поминання святителя на 13 листопада за юліанським календарем.

Таким чином, сучасні православні люди відзначають цей день в кінці осені — 26 листопада.

Традиції

День Іоанна Златоуста — одне з основних християнських свят, що має і церковні і народні традиції. Вранці всі православні люди йдуть в храм, щоб піднести святому проповіднику молитву і попросити про допомогу.

Просити його можна про різні потреби, наприклад:

  • сприяти справедливому покаранню ошуканців і хабарників;
  • допомогти маленьким дітям заговорити;
  • направляти в навчанні та оволодінні знаннями;
  • позбавити від сум’яття в душі;
  • подолати хвороби.

У народі говорили, що в свято не можна лаятися з людьми, злитися і засуджувати їх. Господь бачить всі таємні помисли своїх дітей і покарає заздрісних і злих людей. Втім, цьому правилу потрібно слідувати і в будь-які інші дні.

За старих часів після відвідин церкви господині починали готувати з борошна нового помелу. Ліпили із запасом вареники з різними пісними начинками, так як попереду чекав Різдвяний піст.

День свята Іоанна Златоуста — час, коли всім православним людям слід задуматися про своє життя, його відповідність християнським заповідям.

  «Мій вибір став моїм судилищем»

Важливо! Істинно віруюча людина повинна пам’ятати, що віра визначається не розміром християнських символів, що носяться на тілі, і зовнішньому дотриманні церковних традицій, а духовним вдосконаленням і слідуванню заповітам і прикладу Предстоятелів Господа.