27 червня – Єлисей Гречкосій: історія, традиції та прикмети свята. Дівчатам та жінкам не рекомендується сьогодні розчісувати волосся — до хвороб.

Більшість традиційних народних свят на Русі мають язичницьке походження. Найчастіше, при переході в православний календар, їх смислове наповнення не зазнавало ніяких змін, а просто стало асоціюватися з заступництвом певного святого, інформує Ukr.Media.

Одним з таких прикладів є всенародне свято Єлисей Гречкосій. Його щорічно святкують 27 червня. Цей день присвячений пам’яті Пророка Єлисея і святителя Мефодія. Прізвисько Гречкосій він придбав за те, що на Русі ця пора є самим розпалом посівних робіт по гречці.

Історична довідка

Святий Єлисей (тюрк. Еліша) жив на стику 10 і 9 ст. до н. е. на території сучасної Йорданії. У момент його народження в місцевих літописах було зафіксовано велике диво: біблійний «золотий телець» (повнорозмірна статуя корови з чистого золота) видав гучний відчайдушний крик.

Рідним містом Еліша було селище Авел-Мехол, що розташовувалося на самому кордоні сучасної Сирії і з Йорданією. Батько хлопчика був успішним орачем, який володів в околицях міста власним полем. З найменших років він привчив сина до важкої фізичної праці.

Після повноліття юнака, до Еліші прийшов сам пророк Ілля і запропонував стати тому його учнем. Незважаючи на сильну любов до сім’ї, майбутній святий ні хвилини не роздумував і відразу погодився відправитися в дорогу разом з пророком.

Під час довгих мандрів, Еліша знайшов дар чудотворця, а коли вчителю прийшов час покинути тлінний світ, Ілля накинув учневі на плечі свій похідний плащ, тим самим заповідаючи і свій пророчий дар.

Під час самостійних мандрів, пророк Єлисей придбав славу відчайдушного сміливця, чудотворця, гонителя бісів і викорінювача єресі. Він безстрашно викривав ідолопоклонників, незважаючи ні на які мирські заслуги, звання і регалії.

  Організатори «Євробачення» відмовилися анулювати результати конкурсу

Тим же хто приходив за допомогою, ніколи не відмовляв і зробив безліч великих чудес: масово зцілював смертельно хворих, піднімав на поверхню в пустелі водні джерела, творив їжу і олію з нічого, силою молитви осушував болота під ріллі.

Святий мирно помер на початку 9 ст. до н. е. в поважному віці, провівши більше 6-ти десятиліть в місіонерських мандрах.

Народні традиції та обряди

Крім посівної гречки, на Єлисея Гречкосія було прийнято освячувати раніше куплений або дарований одяг і домашнє начиння, яке використовувалося не більше 3-х разів. Це потрібно було, щоб зняти з речей всякий негативний пристріт і привести в будинок удачу.

У цю пору не прийнято було підмітати: вважалося, що хто на Єлисея хату мете, все здоров’я вимете.

Коров’яче молоко в цю пору вважалося шкідливим — зазвичай його виливали, або ховали в льохи до наступного дня, а потім згодовували домашнім тваринам.

Прикмети

  • Зірки вночі яскраво сяють — до гарної сонячної погоди; мерехтять, або взагалі не видно — до дощу або бурі;
  • Домашня птиця вранці млява і смурна — чекайте швидкої грози;
  • Весь день дощитиме — також буде і весь наступний тиждень;
  • Опівдні на горизонті хмари щільні з’явилися — ввечері чекайте грози;
  • Шуліки у висі літають — погода ще довго буде теплою і ясною;
  • Півень рано кукурікає і головою трясе — до довгої негоди.