З цього дня починається Пилипівський або Різдвяний піст, який триває до 6 січня.

Народне свято Гуріїв день відзначається 28 листопада 2019 року (за старим стилем — 15 листопада). В церковному календарі це дата вшанування пам’яті 3-х мучеників — Гурія, Самона і Авіва, інформує Ukr.Media.

Історія

Гурій і Самон жили в кінці III -на початку IV століття в місті Едессі. Коли почалися Діоклетіанські переслідування християн, вони покинули місто, але були схоплені вартою. Їх катували і схиляли до зречення від віри, але мученики відмовилися. Їх піддали тортурам і кинули до в’язниці. Минуло кілька років, але язичники так і не змогли переконати їх. Тоді їм відрубали голови. Пізніше християни поховали їх тіла в одній гробниці.

Авів служив дияконом в часи правління імператора Ліцинія. Язичники донесли правителю, що він проповідує християнство. Авіва схопили і поставили перед судом. Він відмовився поклонитися язичницьким ідолам і намагався донести Слово Боже до слуху правителя. За норовливість кинули у вогонь, який не торкнувся його своїми язиками полум’я, а тільки душа піднялася на небеса. Близькі Авіва поховали його тіло в тій же гробниці, що й Гурія і Самона.

Традиції та обряди

В це свято звертаються до святого Гурія з проханням про позбавлення від зубного болю.

Якщо у цей день у хаті народжувалася дитина, то традиційно їй в дар підносили віз сіна або міру вівса. Вважалося, що у людини, яка дала такий подарунок, коні будуть здоровими.

Прикмети

  • Якщо в Гуріїв день сніг ліг на землю, то він більше не розтане до весни.
  • Якщо снігу випало більше, ніж звичайно — бути багатому врожаю.
  • Якщо в цей день вітер дме, то він не вщухне до 19 грудня.
  • Якщо вдень стоїть тепла похмура погода або мокрий сніг пішов — бути травню непогожим.
  • Вдарив мороз — злі духи щезнуть і не будуть турбувати.
  • Коні голосно заіржали — добрий знак.
  • Якщо у це свято сходити в лазню попаритися і скупатися, то проживеш цілий рік без хвороб.
  Серіал "Чорнобиль" номінували на телепремію BAFTA у 14 категоріях