29 серпня — Горіховий Спас: історія, традиції та прикмети свята. У цей день з зерна нового врожаю випікали хліб.

Горіховий Спас — третє велике літнє свято, присвячене завершенню збору врожаю. Це народне свято відзначається 29 серпня відразу після Успіння Пресвятої Богородиці. Третій Спас, присвячений приходу осені, називають не тільки горіховим, а й хлібним і полотняним. У цей день селяни дякували сили природи за щедрий урожай, збирали горіхи, пекли хліб з борошна нового врожаю, продавали або купували лляне полотно на ярмарках, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Народне свято прощання з літом, Церква відзначає як Нерукотворний Спас, пов’язуючи це з чудовою подією з життя Ісуса Христа. За переказами, цар Едеси, який жодного разу не бачив Христа, був істинно віруючим. Його мучила тяжка недуга — проказа. Цар був переконаний, що молитва врятує його від хвороби. Він відправив живописця в Палестину, щоб той зобразив лик Сина Божого на портреті. Художник відшукав Ісуса, але той був постійно оточений натовпом учнів і підібратися до нього ближче не було можливості. Тоді царський посланець спробував намалювати портрет здалеку, але нічого не вийшло.

Ісус помітив старання живописця, а підійшовши до нього дізнався про прохання правителя Едеси. Він попросив принести йому воду і рушник. Після того, як Спаситель умив і витер обличчя, на рушник чудесним чином проявився його лик. Полотно було передано художнику і той з одним з учнів Ісуса вирушив у зворотний шлях. Як тільки цар отримав чудотворне полотно, він вилікувався від хвороби. Жителі міста поклонялися полотну, як найбільшій святині. Саме з цього образу були написані перші ікони, що зображують Спасителя.

Традиції та обряди

Головна традиція для всіх віруючих в цей день — відвідування церковної служби і молитва. На церковному подвір’ї в цей день освячували зібрані горіхи і хліб спечений з борошна нового врожаю. Наші предки вірили, що якщо в цей день відрізати від свіжого короваю шмат, висушити його і зберігати в будинку за іконою, то це вбереже домочадців від бід і голоду, а в будинок прийде благополуччя і радість. Горіховий Спас не відзначали широко, це було скоріше домашнє сімейне свято. Після ранкової служби чоловіки відправлялися працювати в поле, жінки займалися господарством.

  Маріанна Кіяновська отримала звання Європейської поетки свободи

У цей день ходили в ліс за горіхами. Їх заготовляли із запасом, щоб пережити сувору зиму. З горіхів готували і цілющу настоянку на горілці або коньяку. Ароматну гірку рідину використовували з лікувальною метою весь наступний рік. З деревини і гілок ліщини робили обереги, які вішали в будинках для захисту від злих духів. Також з гілок плели банні віники. Їх сушили окремо, вважаючи, що вони володіють особливою цілющою силою. У ліс відправлялися великою компанією і поводилися обережно. Вважалося, що нечиста сила теж користується гілками ліщини — відьми роблять з них чарівні палички. Щоб убезпечити себе, в ліс брали оберіг і намагалися піти до настання вечора.

Жнива до цього дня були закінчені, так що поля готували для посіву озимих. Чоловіків, які відправляються на польові роботи, урочисто проводжали, а жінки залишалися вдома молитися про гарний врожай і займатися будинком. Господині в цей день готували багатий стіл, пекли ароматні пироги і булки з горіховою, грибною і маковою начинкою. Випічкою прийнято було пригощати сусідів і родичів. Увечері за столом збиралася вся сім’я. Піст закінчився, тому на столі з’являлися і м’ясні, і молочні продукти. Обов’язковою прикрасою святкового столу був коровай з борошна нового врожаю. Кожен, хто зайшов в будинок, був радо зустрінутий і усаджений за стіл з частуванням.

Прикмети

  • Гроза, що прогриміла на Горіховий Спас, обіцяє теплу осінь.
  • Якщо на Полотняний Спас придбати виріб з тканини, весь рік удача буде поруч.
  • Два зрощених горіхи, покладені в гаманець в цей день, допоможуть знайти благополуччя і фінансовий достаток в наступному році.
  • Прийшовши на ярмарок, не можна піти без покупки, інакше неприємності будуть переслідувати цілий рік.
  • Якщо під час збору ліщини, горіх падає на голову, чекайте прибуток.
  • Під час збору горіхів в цей день перший горіх треба з’їсти самому, а другий віддати першому зустрічному. Це допоможе захиститися від псування і пристріту.
  • Смак першого горіха, з’їденого в цей день, розповість про швидке майбутнє. Солодкий смак обіцяє везіння і благоденство, гіркий — біди і труднощі.
  • Якщо до Горіхового Спасу журавлі полетіли, то на Покрову вдарять морози.
  • Якщо урожай горіхів багатий, значить в наступному році вродить хліб.
  Фільми, які навчать заробляти гроші