31 серпня — день пам'яті святих Флора і Лавра: історія, традиції та прикмети свята. Цей день вважався останнім для польових робіт.

Старослов’янські свята допомагають нам відкрити культуру і традиції наших предків. Багато в чому завдяки їм, народ зберіг свою самобутню ідентичність, попри минулі століття і сильний вплив християнства. Старі звичаї просто доповнювалися християнською обрядовістю, не втрачаючи при цьому своєї основної суті, інформує Ukr.Media.

Одним з таких старих свят є Флор і Лавр. Воно відзначається щорічно в останній день літа: 31 серпня. Церквою в цю пору шанується пам’ять 2-х братів: мучеників Флора і Лавра.

Історична довідка

Брати жили в другому столітті на території півострова Мала Азія (суч. Туреччина) і працювали каменотесами. З раннього дитинства батьки прищепили їм християнську віру, тому особливих багатств (попри почесну і грошову професію) у них не було: більшість своїх заробітків брати роздавали жебракам.

Одного разу під час роботи на підряді зі зведення язичницького храму, брати побачили, як цікавому підлітку, що стежить за обтісуванням каменів в око, відскочив гострий осколок.

Батьком хлопчика виявився місцевий язичницький жрець, для якого і зводилося капище. Брати ревно помолилися Всевишньому за здоров’я хлопчика, і той незабаром зцілився.

Випадок справив настільки сильне враження на батька і сина, що вони зреклися язичництва і перейшли в християнство, показавши працівникам виготовити кам’яний хрест і поставити його у вівтарі храму.

Розлючена подібним самоуправством місцева знать веліла стратити всіх християн, зайнятих у будівництві. Флора і Лавра прилюдно обезголовили і кинула в покинутий колодязь, а колишнього жреця з сином спалили на багатті.

Народні традиції обряди

Святі традиційно вважалися покровителями коней. Тому останній день літа на Русі було заведено присвячувати коням. Тварин купали, ситно годували і розчісували їм гриву і хвіст, куди вставляли яскраві стрічки.

  Дружина Дмитра Монатіка мило привітала чоловіка з Днем народження

Потім їх відводили до берега річки (озера), де місцевий священник окропляв тварин святою водою.

На Флора і Лавра коней не використовували на роботах.

Тварини могли вільно пастися, не знаючи ніяких турбот.

Вважалося, що той, хто одягне ярмо на коня в цей день, сам весь рік, що залишився буде ходити запряжений: на нього обрушиться вал постійних проблем і побутових турбот.

До столу того дня подавали особливу випічку у формі кінських копит. Зазвичай її заправляли або м’ясом (будь-яким крім конини), або картоплею або різним варенням.

31 серпня на Русі влаштовувалися великі ярмарки, де крім продажу коней, відвідувачі зазвичай могли придбати різний інструмент для майбутнього збору врожаю, і інші господарські та ремісничі вироби.

У церкві молилися про запобігання кінського мору.

Народжених в цю пору дітей вважали відмінними наїзниками.

На заході в селах влаштовувалися традиційні скачки, де молоді люди могли показати свою завзятість, а натомість отримати різні пам’ятні подарунки з амуніцією для своїх скакунів (підпруги, сідла, збруї та ін.), а також дрібнички у вигляді коней для милих серцю дівчат.

Повір’я і прикмети:

  • У цей день спливав термін по посіву озимих. Хто висаджувався пізніше — ризикував не дочекатися сходів;
  • Якщо кінь з ранку хропе в стійлі — чекайте негоду, пирхає і головою трясе — до дощу, поводиться неспокійно, з ноги на ногу переступає — очікуйте грози з градом.
  • Якщо вирваний на полі корінь полину глибокий і товстий — урожай буде хорошим.