В цей день не можна переїжджати або справляти новосілля, інакше на новому місці будуть скандали.

Афанасій Ломиніс святкується 31 січня (за старим календарем — 18 січня). У цей день православні люди шанують пам’ять Афанасія Великого. Афанасій — один з грецьких Отців Церкви. У народі він більш відомий як найсильніший противник аріанства. Великий Афанасій отримав прізвисько Ломиніс за те, що в його свято починалися сильні морози. У людей були навіть свої приказки: “Прийшов Опанас Ломиніс — бережи щоки і ніс”, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Мати Афанасія привела свого сина в храм Бога ще в дитинстві. Вона ж віддала його святому Олександру, щоб той міг наставити його на правильний шлях, і Опанас служив Богу. Починаючи з 319 року, коли Опанасу було 24 роки, він уже був дияконом. На цій посаді він служив в Олександрії, де спостерігав за тим, як нові служителі Бога абсолютно не шанують ні самого Бога, ні Ісуса. Думаючи над цією ситуацією, він виступив на Нікейському соборі з промовою, де згадав Арія, який поглумився над Ісусом.

У 326 році Афанасія призначили єпископом Олександрійської церкви. Так у нього почався ряд виступів по різних церквах проти представників Арія. У той час правителем Римської імперії був Костянтин на прізвисько Великий. Костянтин був м’яким правителем, а єретики змогли схилити його на свій бік і зайняти важливі державні посади. Вони, маючи важливе положення, обмовляли Афанасія. Костянтин порадив Опанасу сховатися, проте єретики все одно не заспокоїлися. Вони почали плести інтриги, домагаючись його смерті. Так над Афанасієм провели жорстокий суд. Його звинувачували в розпусному житті і вбивствах. Костянтин виправдав всі ці помилкові звинувачення.

  Хакери опублікували наказ Міноборони РФ створити фейкові відео про ЗСУ

Імператор помер, а його місце зайняв його син. З приходом його до влади на проповідників християнської віри почалися гоніння, і Опанас відправився в Рим. Жив він там три роки, поки до влади не прийшов Валет. Після повернення на батьківщину в 76 років він помер.

Традиції та обряди

У наших предків на дане свято було заведено виганяти злих духів і відьом. Саме в цей день вони літали на шабаш, а від надлишку веселощів втрачали пам’ять. Господарі будинків, в яких часто з’являлися відьми, кликали до себе в будинок чаклунів. Чаклуни повинні були приходити в будинок вночі так, щоб про них, крім господарів, ніхто не знав. Вважалося, що якщо про прихід знахарів дізнається хто-небудь чужий, то і відьми це зрозуміють.

Так, рівно опівночі чаклун заговорював труби. Чому саме їх? Прості люди вірили, що вони є шляхом для нечистої сили, що через них відьми проникають у будинки. Після чаклун забивав клини, розсипав по підлозі смолу з печі і читав таємну змову. Лякали відьом тим, що вночі дівчата били в спеціальний дзвін. За сприятливу працю знахаря обдаровують різними дарами.

Вважалося, що якщо в цей день на вулиці стоїть заметіль, то в цьому році народиться багато гусей. Також цей день був серединою годівлі домашніх тварин. Якщо корму було більше, ніж половина, то хвилюватися не було про що. Якщо корму залишалося менше, то слід економити.

У цей день слід уникати хірургічних операцій. Робити їх можна було тільки, якщо стан не критичний.

Прикмети

  • Якщо навколо Сонця збільшуються білі кола, то слід очікувати похолодання.
  • Кружляє заметіль — зима буде довгою.
  • Тепла погода на вулиці говорить, що літо буде з поганим картопляним урожаєм.
  • Якщо Сонце з’явилося не раніше полудня, то весна прийде скоро.
  • Якщо вечірній захід чистий і сильний мороз, то тепла чекати не варто.
  • Високо ворони в небі, то весна буде пізньою.
  • Дитина, що народилася в цей період, наділена особливою мужністю.
  5 травня — Переддень дня Юрія: історія, традиції та прикмети