4 квітня – Василь Теплий: історія, традиції та прикмети свята. В цей день заборонялося займатися пранням і сушити білизну на вулиці.

Василь Теплий — улюблене народом свято. У цей день віддаються почесті святому Василю Теплому Анкірському. Всі чекали цього свята, бо саме в цей день зима повертала назад, починала дзвеніти крапель, проривалися струмки з веселим дзюрчанням, встановлювалася хороша тепла погода. У 2021 році святкування відбувається 4 квітня, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Василь — православний священник, що жив в IV столітті в Анкірі, місті країни Галатії, яка розташувалася на височині Анатолії, в її центральній частині. (Зараз ця країна називається Туреччиною).

У той час вчення Сина Божого зазнавало гоніння. Широко поширилося лжевчення аріїв, захопивши уми багатьох людей. Василь же був твердий у вірі і переконаннях і відкрито проповідував вчення Христа, сміливо викривав лжевчення.

Одного разу на зборах городян прихильники аріанського вчення домоглися позбавлення сану Василя. Їм було неугодне його відкрите протистояння їх релігії.

Трохи пізніше відбулися збори в Палестині, де 230 впливових єпископів відстояли Василя, довівши, що він по праву носить сан пресвітера.

Священнослужитель як і раніше продовжував сміливу проповідь, закликаючи відкинути лжевчення. Його тверді переконання, рішучість у проповіді викликали страх і роздратування серед аріанців. До нього посилали людей, які відкинули Христа і прийняли іншу віру. Віровідступники переконували Василя прийняти аріанську єресь. Становище Василя ставало все більш небезпечним, але чоловік відкинув всі негідні пропозиції.

Настав 362 рік. Василя схопили, мучили. Був призначений суд, на нього з’явився сам імператор на ім’я Юліан, на прізвисько Відступник. Святий поводився мужньо і навіть під час суду проповідував Вчення Сина Бога, сміливо викривав Юліана в зраді віри.

Василя страшно катували: на спині різали шкіру, тикали його плечі і живіт прутами, які попередньо розжарювали до червоного. Великомученик стійко виніс всі випробування, не зронивши ні звуку. Знесилівши, впав додолу і помолився Богу. Й одразу він як би заснув з блаженною посмішкою на обличчі.

  11 квітня — Берещення (День Берези): історія, традиції та прикмети свята

Традиції та обряди

Це особливе свято з сонячним частуванням: сніданок обід, вечерю потрібно починати з сонечка — свіжоспеченого пшеничного коржа, який за формою нагадує сонячний диск.

У стародавні часи люди дивилися на сонце і розуміли, який буде урожай в цей рік.

Взуття на Русі лагодили саме в цей день. А вже що не піддається лагодженню навіть в цей день — викидали.

Прикмети

  • Цього року можна радіти врожаю, якщо при сході навколо сонячного диска є червоні кола.
  • Побачили сині хмари, які пливуть в небі, — буде дощ, але досить тепло.
  • Мурашник відтає з півночі? — Добре! Нас чекає довге справжнє літо.
  • Для тих, в чиї плани входить споруда будинку: не потрібно будувати там, де вода в більшій кількості стікає в надра, де крапель найбільш багата. Вважається, що будова не буде надійною.