4 травня — день Прокла: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна розповідати погані сновидіння до заходу сонця, інакше вони можуть збутися.

День Прокла відзначають 4 травня (за старим стилем 21 квітня) християни. Згадують мучеників Прокла і Януарія. З давніх часів в цей день заведено виганяти злих духів, проводити ритуали для оберігання себе і своїх близьких від біди, інформує Ukr.Media.

Історія свята

У святковий день згадуються святі великомученики Прокл і Януарій. Про їхнє життя відомо небагато.

Святий Прокл служив дияконом у християнській церкві. Януарій був посвячений в єпископи за праведне життя. Обидва вони жили в 305 році від Різдва Христового під час правління імператора Діоклетіана, який був язичником і всіляко піддавав гонінням християн. Наприклад, заборонялося проводити служби. Але попри суворе покарання, обіцяне за не послухання — смертну кару, Януарій і Прокл продовжували служити Господу. За доносом вони і ще кілька мучеників були схоплені і кинуті у в’язницю. Намісник імператора засудив їх на спалення в печі, але вогонь не поглинув їх тіла. Тоді церковнослужителів кинули в клітку до диких звірів. Тварини не чіпали Януарія і Прокла, навіть не гарчали на них. Намісник розсердився і назвав священнослужителів магами і чаклунами. Сказавши ці слова, він осліп. Тоді святі помолилися за нього, і зір відновився. На знак подяки за це намісник наказав відрубати їм голови.

Традиції та обряди

У день Прокла християни проклинали всі нечисті сили, виганяли їх і робили всілякі обереги. Працювати було не прийнято, бо вважали, що злі духи будуть заважати і відганяти щастя від працюючих.

Дівчата любили водити хороводи навколо яблунь, співати, вони влаштовували різноманітні ігри і просто жартували і веселилися — просили у весни гарну погоду, сонечко і урожай.

Прокляття вимовляли, дивлячись на захід, тому що цей напрямок вважався місцем зосередження всіх злих сил. У всіх церквах вхід знаходиться на заході, щоб людина як би очищалася від усього нехорошого, що є в ній, коли заходить всередину. Не тільки служителі церкви проводили обряди, а й прості люди. Вони пов’язували всі біди і нещастя з нечистою силою і лаяли її.

  Я і сміялася, і плакала

Християни вважали, що якщо не злякати нечисть 4 травня, вона буде пакостити і приносити біди весь рік: плювати в тарілку, підміняти їжу на сатанинську.

У Януаріїв день розвішували цибулини, часник і чортополох у всіх приміщеннях, на полях і луках. Люди вірили, що ці рослини були чарівними і відганяли зло. Для захисту освячували житло святою водою, читали молитви і змови.

Прикмети

  • Якщо в цей день зацвіла черемха — влітку буде спекотна погода.
  • Коли на ній багато квітів або клен почав зеленіти — літо буде дуже дощовим і досить холодним.
  • Низькі хмари і дощі обіцяли м’який і вологий ґрунт.
  • На березі розпускаються зелені листочки — влітку буде посуха.
  • Якщо йде слабкий дощик — травень буде холодним.
  • Після першої грози, що з’явилася 4 травня, пшениця буде добре рости.