Сьогодні потрібно обов’язково влаштувати гуляння для близьких друзів і родичів, а на столі повинні бути страви з баранини і риби.

День Прокопа православні люди відзначають 5 грудня. Це світле свято для віруючих, яке з давніх часів супроводжувалося народним гулянням, сімейними зборами, загадуванням загадок і співом пісень. У цей день вшановується мученик Прокопій Кесарійський. Йому моляться про благополуччя сім’ї та інші блага. У цей день рекомендується проводити час з близькими і утриматися від важкої роботи, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Прокопій народився в Єрусалимі. Він мав богобоязливий характер, з юних років вивчав Слово Боже. Прокопій пішов наперекір традиціям свого народу, коли справою життя вибрав проповідь. Він мав дар пояснення незрозумілого іншим, який і використовував протягом усього життя. Присвятив своє життя вивченню Святого Письма та проведенню лекцій, шляхом яких ніс знання про Бога людям. Великим досягненням для християн стали його переклади Біблії на сирійську мову. Також, Прокопій володів даром зцілення і вигнання злих духів. В описі життя святого зустрічається чимало випадків, коли він допомагав одержимим позбавитися від лукавого. Він багато подорожував зі своїми проповідями. Під час поїздок на його шляху зустрічалися тяжкохворі люди. Він допомагав їм цілющою молитвою і ніколи не брав за це подаяння. Прокопій був дуже скромною людиною, що володіє багатьма духовними благами.

Святий мученик часто стикався з гоніннями з боку язичників, але це не втамовувало його бажання служити Богу. Одна з подорожей закінчилася для нього смертю. Його, як і інших християн, зловили біля Кесарії. Правитель міста обіцяв дарувати життя Прокопію, якщо той відмовиться від своєї віри. На суді він цього не зробив. Після цього Прокопій був обезголовлений. Після смерті його визнали мучеником, бо він не зрадив свою віру навіть під страхом смерті. У цей день, 5 грудня, вшановується його подвиг і згадується історія життя святого. Священники часто згадують подвиг Прокопія і закликають бути такими ж відданими своїй вірі.

  На Leopolis Jazz Fest облаштують три пікнікові зони

Традиції та обряди

У цей день люди починали готуватися до зими. Вважалося, що саме в цей день зима вступає у свої права. Люди лагодили сани, перевіряли дрова і чистили замети. Жінки шукали цілющу траву ефілію. Вважалося, що знайти її можливо тільки в період, коли сніг огорнув землю. Трава була цілющою тим, що допомагала впоратися з проблемами рухового апарату: лікувала кістки, випрямляла горби, корисна для зростаючого організму. День був відпочинком для дорослих і дітей. Діти каталися на санях, грали в сніжки і веселилися. Увечері всією сім’єю збиралися біля вогню, де загадували загадки і співали пісні.

Смажена баранина була традиційною стравою цього свята. У селах її купували одну на кілька сімей, спільно смажили на відкритому вогні і влаштовували гуляння. У свято намагалися менше працювати, більше часу приділяти сім’ї та духовному розвитку. Через це майстерні і лавки закривалися раніше. Чоловіки влаштовували традиційні братчини, на яких варилося пиво. Ходили в гості і засиджувалися довго, іноді говорили до самого ранку. У цей день зазвичай не ворожили, використовуючи для ритуалів інші свята.

Прикмети

Відносно цього дня, у слов’ян збереглися деякі прикмети:

  • Теплій погоді в цей день не раділи, вона віщувала для народу холодну і сніжну зиму.
  • Якщо сажа після багаття почала знову горіти, то буде кілька днів туман, а сонце сховається.
  • Вихід з лісу диких тварин говорив для наших предків про те, що зима буде морозною і дуже сніжною.
  • Погоду в день Прокопа пов’язували з погодою, яка буде у вересні. Якщо холод збільшився, то і вересень неодмінно буде холодним і дощовим.

День Прокопа був одним з улюблених для слов’ян. У цей день люди намагалися більше відпочивати, збиралися разом і влаштовували гуляння. Існували традиційні напої та страви. Багато хто в цей день починав підготовку до зими, ремонтували сани і перевіряли дрова, жінки шукали лікувальні трави. Не забували в цей день про молитву. Віруючі приходили до церкви на святкову службу.

  Куди піти у Львові у вихідні 29-31 січня