День Агафія-півхлібника, у святцях іменується пам’яті святого Агафангела Римлянина, вказаний 5 лютого. Народ присвячує його домашнім клопотам. Основною традицією є перевірка запасів в коморах. Від свята до засипки нового хліба зазвичай вистачає рівно половини того, що заготовлено восени. Звідси і пішло слово “півхлібник”. При меншій кількості їжі і кормів людям і домашнім тваринам доведеться несолодко. Всі комори оглядалися, при необхідності стіни і двері полагоджувалися, інформує Ukr.Media.

Поява дати

Церковна дата згадується на честь єпископа Климента і його учня Агафангела Римлянина, полеглих жертвами Діалектіанівських і Максиміліанівських християнських гонінь. Послідовники язичницької віри жахалися жахливих тортур, застосованих до двох бранців.

Після смерті імператора Максиміліана Агафангелу відрубали голову. Мученик виявився в числі найбільш терплячих і покірних божій волі православних.

Звичаї і ритуали

До всіх свят є свої особливі види робіт. До Дня Агафія жінки роблять генеральне прибирання житла: все в кімнатах миють. Печуть пироги. Чоловіки оглядають і полагоджують господарські будівлі. Особливо всі засіки з зерном оглядалися, при необхідності стіни і двері підлатували.

Потрібно не лише визначити запаси в ларях, сусіках, а й перебрати насіння, видалити непотрібне, адже «Агафоник здоровому зерну рахунок веде».

У напрямку вітру дівчатами, у яких в цей день особлива сила, вимовляються любовні змови.

З давніх-давен заведено частувати бідних, сиріток, убогих, мандрівників.

Прикмети

  • Поля покриті товстим сніговим шаром, осінь порадує рясними зерновими.
  • Агафій-півхлібник прийшов з сонцем і морозом, серпень прийде зі спекою.
  • З раннього ранку кричать синички — готуйтеся до настання холодів.
  • Білочка спустилася з дерева на землю — буде відлига.
  • Сонце яскраво світить і гріє — весна настане рано.
  • Хто народився 5 лютого, довго проживе, хоча часто хворіти буде.
  На Євробачення-2021 артисти повинні приїхати з новою піснею

Підписуйтесь на новини «UkrMedia» в Google.