Актуальні новини

5 помилок, які ламають життя дітям

Поради по вихованню від сімейного психолога з 25-річним стажем Катерини Кібкало.

5 помилок, які ламають життя дітям

Фахівці кажуть: трохи не у половини дітей, яких приводять на прийом з підозрою на розлади психіки, проблема одна – їх батьки. Психолог Катерина Кібкало підмітила найчастіші помилки і дала поради, як їх уникнути.

Поганий приклад 1

Діти – копії батьків, це правда. Пам'ятаю, призвели маленького Макса, який в саду бив одногрупників, ображав вихователів. Але дитина просто копіювала манеру спілкування дорослих. Грубим словам навчився у вітчима, а ніжності не знав: батьки вважали, що він вже дорослий (в 4 роки!) – обіймати і цілувати його не можна, раптом виросте геєм. І ще: безглуздо вчити дитину не палити і не лаятися матом, якщо ви самі все це робите. Якщо щось не влаштовує в поведінці дитини, подивіться на себе, швидше за все, ці дратівливі риси є в вас самих.

2 Зловживання бабусями

Бабусі сучасним дітям все частіше замінюють і маму, і тата, і няньку. Але проблема бабусі в тому, що підсвідомо вона розуміє: у дитини є батьки. І зроби вона щось не так, буде кому дивитися на неї з докором. Ця відповідальність змушує перестраховуватися – звідси помилки. Будь-яка дрібниця: прибрав за собою склянку, помив руки, привітався – все привід для похвали. Варто онукові пустити сльози – телевізор і комп'ютер в його розпорядженні. Підсумок: дитина росте егоїстом, слова "ні" не існує.

Не зловживайте бабусями, поговоріть зі свекрухою і тещею, що надмірна турбота йде на шкоду. Дитина повинна відчувати себе потрібною, але ніяк не головною у домі!

3 Порівняння з успішними однолітками

Це ми теж любимо: "Вася відмінник, а у тебе трійки, непорядок". Вважаємо, якщо ставити за приклад дитині іншого, більш успішного, він за ним потягнеться. Але, як Вася, ваш син навряд чи захоче, адже Вася конкурент, якого, до всього іншого, воліли рідні батьки. Відбудеться зворотний ефект – малюк відчує себе гірше, у нього знизиться успішність. Замість цього порівняйте дитину з ним самим, згадайте його успіхи: "В минулому диктанті ти зробив чотири помилки, а цього всього дві. Молодець! А в наступний раз постарайся написати ще краще".

  Привітання на День захисту дітей 2019 у прозі

4 Примус до публічності

Всіх в дитинстві ставили на стілець і вимагали читати вірші – і нічого, скажете ви. А я скажу: не варто змушувати дитину щось робити на публіці. Батьки забувають, що дитина – особистість. І вже тим більше не можна лаяти дитину за відмову і вибачатися перед оточуючими за сина чи доньку. Навіть у дорослих вимога зробити щось викликає протест.

Пропонуйте дитині демонструвати свої вміння, але якщо вона не захоче – відступіть.

5 Надмірна суворість

З цим найчастіше перегинають палицю саме папи, причому дочок: з Колею не спілкуйся, він двієчник, губи не фарбуй, у вісім вечора додому. Наміри, зрозуміло, благі. Але в результаті батьки отримують слухняну і абсолютно не готову до життя людину. Дитина не навчився самостійності, не обпікалася – за нього все вирішували.

Результат буде сумний. З одного боку, у нього росте комплекс неповноцінності. З іншого – він вирветься з-під опіки, і тоді тримайся всі, хто може, тому що дитина буде прагнути порушити відразу всі батьківські заборони.

ВАЖЛИВО!

Що ще заважає їм вирости щасливими

! Прагнення зробити дитину зручною

Піди пограй, кіно подивися – ми так часто говоримо дітям. У нас же божевільна робота, розслабитися хочеться… І в підсумку навмисно підсаджуємо їх на комп'ютер, телевізор, але не хочемо цього визнавати. Батьки моїх маленьких клієнтів дуже схожі – хочуть зробити дитину зручною для себе. Була у мене на прийомі мама з сином: хлопчик грубить, батька не поважає. Але проблеми у жінки не з сином, а з чоловіком: вона боялася, що той піде до іншої, у всіх конфліктах приймала його бік, а син опинявся завжди винен. Бажання було одне – зробити його тихим, не дратує батька. Але у такої зручної дитини навряд чи прокинеться прагнення як-то відбутися в житті. І комплекс неповноцінності йому забезпечений.

  Ольга Фреймут розповіла, як зараз заробляє гроші

Хочете виростити гідну людину – докладайте зусиль, знаходите час на спілкування, спільний відпочинок та інше.

! Злий тато, добра мама

Тато поставив у кут і позбавив комп'ютера, мама оголосила "амністію" – кожен з батьків вважає, що саме

він правильно виховує дитину, а про єдину політику домовитися не можуть. Приклад з практики. У 10-річного Дениса у школі стався конфлікт з однокласниками, тато порадив розібратися по-чоловічому, а мама сказала, що агресією проблему не вирішити, і запропонувала самою поговорити з хуліганами. Звичайно, Денис пішов за порадою мами, так йому вигідніше – за нього все вирішать дорослі. А батька просто став ігнорувати.

Узгоджуйте свої дії: якщо карати за щось, удвох, прощати – теж.

! Бажання виростити генія

Багато мріють, щоб їх діти виросли олімпійськими чемпіонами і нобелівськими лауреатами. Сил на це не шкодують: з першого класу після школи танці, легка атлетика, англійська, з другого ще плавання і музикалка. Приблизно так було в одних моїх пацієнтів: з дитинства батьки виховували з доньки генія, а коли їй виповнилося 14, мама помітила на сторінці в соцмережах статуси на тему смерті, дівчинка замкнулася в собі. Дочка зрозуміла, що не зможе відповідати образу ідеальної Олі, створеного батьками, і впала в депресію.

Послабити хватку, не варто змушувати дитину бути досконалістю. Хіба ви самі ідеальні? Багато діти йдуть в протест: вибирають погану компанію, закидають навчання.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Підпишіться на новини «UkrMedia» в або .

Залишити відповідь