Щоб цей день пройшов вдало і не приніс розчарувань, слід звернути увагу на ряд заборон, яких слід дотримуватися.

Православні християни 5 серпня згадують святого мученика Трохима. У народному календарі дата називається калинники-малинники, Трохим-безсонник або просто Трохимів день, інформує Ukr.Media.

Ким був святий Трохим?

Трохим жив у III столітті. Шанують його одного дня зі Святим мучеником Феофілом і ще тринадцятьма християнами, постраждалими за віру в період правління імператора Діоклетіана.

Всіх цих людей привели на суд, але вони відмовилися приносити жертву язичницьким ідолам. Їх піддали жорстоким мукам і кинули в багаття з перебитими гомілками (щоб не змогли втекти).

Але Бог дав мученикам сили витримати катування. Вони вийшли з вогню цілими і неушкодженими, продовжуючи далі славити Христа. Тож в люті імператор віддав наказ відрубати цим людям голови.

Які традиції та обряди існують в цей день?

На Русі дату 5 серпня прозвали Трохим-безсонник, тому що з ранку і до пізнього вечора люди перебували на сільськогосподарських роботах, якщо тому сприяли погодні умови.

Для селян наступала гаряча пора — збір врожаю, так що було не до сну. У народі навіть на цей рахунок придумали прислів’я: “хто на Трохима буде довго спати, тому добра довіку не побачити”.

Але в обідній час обов’язково поля і городи покидали. Кому близько було, йшли додому підкріпитися і перепочити. Деякі просто в тінь йшли перечекати саму спеку. У народі існувало повір’я, що на початку серпня над угіддями селян опівдні літають полудениці (духи полів). Вони насилали на людей сонячні удари, непритомність, галюцинації, а то і зовсім могли вбити.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

У ніч на 5 серпня сняться віщі сни, тому постарайтеся вранці згадати, що вам снилося. Але збуваються вони тільки сьогодні до обіду.

  Мінкульт вніс Моргенштерна до «чорного списку» під новим прізвищем

Як сьогодні використовувати калину, щоб вам пощастило у коханні?

У слов’ян було прийнято на Трохима любовні ритуали проводити. Особливо цей день чекали незаміжні дівчата. Вдень вони йшли в ліс на збір ягід (малини, ожини, калини), а вдома потім випікали з ними пиріжки. Вірили, що ягодам 5 серпня притаманні не лише відмінний смак і користь, але і любовні чари.

Увечері молодь влаштовувала посиденьки, що отримали в народі назву «калинники-малинники». Пісні співали, танцювали, водили хороводи і неодмінно пиріжками ласували.

Кому діставалася випічка з калиною, тому належало мучитися від нерозділеного кохання. А хто пиріжок з малинкою витягував, той незабаром знаходив свою другу половинку.

Рано вранці 5 серпня дівчата вставали до сходу сонця. Зверталися до перших сонячних променів з вдячністю за подароване світло і тепло, і відправлялися в ліс, де збирали калину і її соком вмивали обличчя. Вірили, що після такого обряду з’явиться багато женихів, і можна буде вибрати серед них найкрасивішого і гідного.

На Русі калину в сирому вигляді до настання осені не вживали, інакше можна було накликати в особисте життя біди і неприємності (між закоханими розбрат відбудеться, а самотня людина так і не зустріне свою любов).

Тому ягоди обов’язково якось обробляли — з цукром перетирали, варили з ними морси і компоти, робили варення і повидла, використовувані потім в якості начинки для випічки.

Існувала на день Трохима сувора заборона. Не можна 5 серпня рубати гілки калини. Хто не послухається, той на весь свій рід накликає біди великі і недуги тяжкі, а на будинок пожежу, руйнівний ураган або блискавку смертельну.

Погодні прикмети на 5 серпня

  • Поспостерігайте сьогодні, як павук плете свою павутину. Якщо з північного боку, то чекайте похолодання; з південного — можна чекати тепла.
  • Вдень 5 серпня будуть сильні поривчасті вітри, якщо вранці зоря швидко загасла.
  Скільки заробляє Олег Винник на думку журналу Forbes