Щоб цей день пройшов вдало і не приніс розчарувань, слід звернути увагу на ряд заборон, яких слід дотримуватися.

Православні християни 5 серпня згадують святого мученика Трохима. У народному календарі дата називається калинники-малинники, Трохим-безсонник або просто Трохимів день, інформує Ukr.Media.

Ким був святий Трохим?

Трохим жив у III столітті. Шанують його одного дня зі Святим мучеником Феофілом і ще тринадцятьма християнами, постраждалими за віру в період правління імператора Діоклетіана.

Всіх цих людей привели на суд, але вони відмовилися приносити жертву язичницьким ідолам. Їх піддали жорстоким мукам і кинули в багаття з перебитими гомілками (щоб не змогли втекти).

Але Бог дав мученикам сили витримати катування. Вони вийшли з вогню цілими і неушкодженими, продовжуючи далі славити Христа. Тож в люті імператор віддав наказ відрубати цим людям голови.

Які традиції та обряди існують в цей день?

На Русі дату 5 серпня прозвали Трохим-безсонник, тому що з ранку і до пізнього вечора люди перебували на сільськогосподарських роботах, якщо тому сприяли погодні умови.

Для селян наступала гаряча пора — збір врожаю, так що було не до сну. У народі навіть на цей рахунок придумали прислів’я: “хто на Трохима буде довго спати, тому добра довіку не побачити”.

Але в обідній час обов’язково поля і городи покидали. Кому близько було, йшли додому підкріпитися і перепочити. Деякі просто в тінь йшли перечекати саму спеку. У народі існувало повір’я, що на початку серпня над угіддями селян опівдні літають полудениці (духи полів). Вони насилали на людей сонячні удари, непритомність, галюцинації, а то і зовсім могли вбити.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

У ніч на 5 серпня сняться віщі сни, тому постарайтеся вранці згадати, що вам снилося. Але збуваються вони тільки сьогодні до обіду.

  У Львові офіційно дозволили працювати кінотеатрам

Як сьогодні використовувати калину, щоб вам пощастило у коханні?

У слов’ян було прийнято на Трохима любовні ритуали проводити. Особливо цей день чекали незаміжні дівчата. Вдень вони йшли в ліс на збір ягід (малини, ожини, калини), а вдома потім випікали з ними пиріжки. Вірили, що ягодам 5 серпня притаманні не лише відмінний смак і користь, але і любовні чари.

Увечері молодь влаштовувала посиденьки, що отримали в народі назву «калинники-малинники». Пісні співали, танцювали, водили хороводи і неодмінно пиріжками ласували.

Кому діставалася випічка з калиною, тому належало мучитися від нерозділеного кохання. А хто пиріжок з малинкою витягував, той незабаром знаходив свою другу половинку.

Рано вранці 5 серпня дівчата вставали до сходу сонця. Зверталися до перших сонячних променів з вдячністю за подароване світло і тепло, і відправлялися в ліс, де збирали калину і її соком вмивали обличчя. Вірили, що після такого обряду з’явиться багато женихів, і можна буде вибрати серед них найкрасивішого і гідного.

На Русі калину в сирому вигляді до настання осені не вживали, інакше можна було накликати в особисте життя біди і неприємності (між закоханими розбрат відбудеться, а самотня людина так і не зустріне свою любов).

Тому ягоди обов’язково якось обробляли — з цукром перетирали, варили з ними морси і компоти, робили варення і повидла, використовувані потім в якості начинки для випічки.

Існувала на день Трохима сувора заборона. Не можна 5 серпня рубати гілки калини. Хто не послухається, той на весь свій рід накликає біди великі і недуги тяжкі, а на будинок пожежу, руйнівний ураган або блискавку смертельну.

Погодні прикмети на 5 серпня

  • Поспостерігайте сьогодні, як павук плете свою павутину. Якщо з північного боку, то чекайте похолодання; з південного — можна чекати тепла.
  • Вдень 5 серпня будуть сильні поривчасті вітри, якщо вранці зоря швидко загасла.
  Катерина Репяхова розчулила мережу ніжним фото з новонародженим сином Мішею