5 серпня — Трохим Безсонник: історія, традиції та прикмети свята. Якщо дівчата сьогодні їстимуть калину чи малину, то вони скоро знайдуть справжню любов.

Трохим Безсонник — народне свято, яке щорічно відзначається 5 серпня (за старим стилем 23 липня). Ярмарки, народні гуляння зазвичай не проводилися, тому що всі в цей день багато працювали. Польові роботи у чоловіків починалися дуже рано і тривали до пізнього вечора. Діти збирали в лісі калину, малину, дерли лико. Жінки займалися заготовками до зими, пекли пироги до вечері, інформує Ukr.Media.

За церковним календарем 5 серпня вшановують пам’ять святого Трохима Лікійського і ще 14 мучеників.

Історія свята

На день Трохима Безсонника припадав самий пік сільських жнив. Його називали “безсонним” або “Безсонником”, тому що з раннього ранку селяни орали в полях, збирали урожай на городах. Хороші господарі намагалися встигнути зробити багато справ. Вважалося, якщо погано працювати і лінуватися, великого врожаю не зібрати.

У православній церкві святкування пов’язане з поминанням святого великомученика Трохима Лікійського і послідовників.

У Лікії (за іншими джерелами, на о. Крит) на початку 4 століття відбувся великий утиск християнства римським імператором Діоклетіаном. Трохим, Феофіл і 13 їх послідовників на суді відмовилися відректися від віри на користь язичницьких богів і принести жертву ідолам. Після жорстоких тортур, імператор наказав спалити їх на багатті. Мученики вийшли з вогню без пошкоджень. За наказом розлюченого імператора вони були обезголовлені.

Пізніше мученики були зараховані до лику святих.

Традиції та обряди

За народними спостереженнями на Трохимів день найчастіше була хороша, суха погода. Люди косили, жали пшеницю, збирали ягоди малини і калини, здирали кору з калини. Намагалися встигнути якомога більше, тому що після «Безсонника» погода псувалася. Урожай хліба від дощів міг пропасти, сіно не встигнути висохнути.

Жінки пекли ягідні пироги, готували леваші (пісні коржі з товчених ягід), починали готувати запаси на зиму. З малини робили варення, соки, компоти, вино. Верхівки пагонів з плодами і листям засушували з лікувальною метою. Їх застосовували як жарознижуючий, протикашльовий і протизапальний засіб.

  Куди сходити в Києві ввечері з дівчиною

Калина в серпні ще гірчить. Зібрану в цей час ягоду цінували за желіруючі властивості. Її додавали в повидло або пюре, клали при приготуванні мармеладу, пастили. Свіжий калиновий сік використовувався для очищення шкіри.

Кору калини сушили і використовували в настоях при нервових захворюваннях, серцевих болях, кашлі і кровотечах. Сушені ягоди заварювали і давали при болях в шлунку, простудних захворюваннях.

Рецепти народної медицини досі застосовуються при лікуванні багатьох захворювань.

За пізню вечерю з пирогами і свіжою малиною селяни обов’язково сідали всією сім’єю і дякували Трохиму Безсоннику за допомогу.

У православних церквах традиційно проходять молебні, служби, читається тропар. Віруючі моляться святим мученикам, просять захисту і благословення.

Сьогодні свято широко не відзначається, але можна приготувати страву за старовинними рецептами або дізнатися сімейний рецепт малинового варення, ягідного пирога або пиріжків з малиною. Потім обов’язково влаштувати чаювання з родичами і друзями. Можна відправитися за місто збирати ягоди та інгредієнти для лікувальних зборів.

Прикмети

  • Якщо ввечері на Трохимів день туманно — буде гарна погода;
  • Довго спите — хороший урожай зібрати не зможете;
  • Якщо вранці видно яскраві зірки — через пару днів почнуться проливні дощі;
  • Якщо в цей день дощ, значить Трохим селянам допомагає;
  • Ламати або зрубувати гілки калини — до нещастя;
  • Вважалося, що 5 серпня в малинник нечисть не ходить;
  • У ніч після Трохимового дня злі духи дітям спати не дають.