До цього часу достигала брусниця. Жінки і діти йшли в ліс збирати ягоди, які потім господині мочили на зиму.
Луп Брусничник відзначається 5 сентября (23 серпня за юліанським календарем). Свято пов’язане з шануванням святого Лупа Солунського. Звідси походить перша частина назви. Друга ж частина пов’язана з тим, що з цього дня починається збір брусниці, дуже важливої, цінної ягоди. Її використовували і в народній медицині, і як добавку до різного роду випічки, інформує Ukr.Media.
Історія свята
Шанування Лупа Солунського бере свій початок в четвертому столітті нашої ери. Луп прислужував великомученику Дмитру Солунському, синові римського консула в Солуні, який був згодом страчений за свої проповіді і поширення вчення Христа.
Перед смертю Дмитро попросив свого слугу віддати все майно, яке дісталося у спадок від батьків, нужденним людям. Луп не порушив слова господаря і виконав його останню волю. Собі він залишив кільце пана, а також його закривавлений одяг. За переказами він зробив безліч зцілень хворих від різних недуг. Луп продовжував справу Дмитра, проповідуючи християнство. За що був засуджений до смерті імператором Максиміліаном. Віра людей у святість Лупа зміцнилася після незвичайної події. Відчуваючи наближення розправи, він благав Бога про можливість свого хрещення. Раптом серед ясного дня набігли хмари, з яких на Лупу пролилася вода, яка уособлювала хрещення. Після події він був схоплений і відданий на страту.
Традиції та обряди
Найголовніша традиція свята безпосередньо пов’язана з назвою. З цього дня починаються перші заморозки, що знаменує дозрівання брусниці. На Русі було доброю традицією, закінчивши всі ранкові турботи, піти на збір цієї лісової ягоди. Сьогодні традиція може здатися неважливою, але раніше роль брусниці в народній медицині займала почесне місце.
Ягоду часто замочували, майже в кожному будинку були свої запаси моченої брусниці. Заготовляли настойку ягоди або перемелювали плоди з медом, толокном, що давало можливість зберегти її цінні властивості. При появі висипу на тілі, ослаблення кісток, кровоточивості ясен, випадання зубів знахарі призначали вживати ягоду в великих кількостях. Сьогодні цьому є пояснення — брусниця багата на вітамін С, тому добре допомагає при цинзі. Сушили також листя рослини, щоб використовувати його при приготуванні відварів. Допомагали воно при респіраторних захворюваннях, кольках в нирках.
При вагітності брусницею зміцнювали імунітет, а жінкам, які народили, ягідне зілля допомагало, якщо не було молока. Бактерицидні, антисептичні, антигельмінтні, жовчогінні властивості — всім цим славиться брусниця. Цим обумовлена така важливість ягоди, якій відвели ціле свято, в день з таким відомим, шанованим святим. Як говорили в народі, лікує брусниця так само, як і Луп. І вважали ягоду даром Божим.
Достигла, соковита брусниця вказувала на те, що пора косити овес і прибирати льон. Не можна було затягувати зі збором врожаю, а то заморозки могли його погубити.
Багато дівчат ворожили в цей день. Популярним було запам’ятовувати сни на Брусничника. Існувала ціла наука їх розшифровки. Серйозно сприймали як хороші, так і погані прикмети.
Прикмети
За старих часів була надзвичайно велика кількість прикмет, нерідко події на свята передбачали майбутні погодні зміни.
У народі говорили, що по тому, як летить зграя журавлів на Лупа Брусничника, можна визначити чи скоро зима нагряне.
Журавлі, які зібралися відлітати на південь, вказують на раннє настання зими. Якщо зграя птахів летить швидко і тихо — значить чекати приходу холодів залишилося недовго, треба негайно готуватися до зміни погоди.
А ось якщо морозу з ранку ще немає в цей день — то весь вересень буде теплий.
Доброю прикметою була поява на світ дитини на Лупа Брусничника, це обіцяло довге, щасливе життя, а діяльність людини принесе багато користі оточуючим.