«Євтихій – тихі зорі» – так в старовину називали цей день. Світати починає пізніше, а дні стають коротшими.

Євтихій Тихий — народне свято, що відзначається 6 вересня кожного року. У цей день вшановують одного з апостолів, що стояв майже біля самих витоків поширення по світу вчення Христа, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Євтихій народився в місті, сучасна назва якого Севастополь. Життя його припало на нелегкий для християнської віри час — I століття н. е. Євтихій був вкрай зацікавлений в новому для себе світогляді. Він старанно шукав собі вчителя, який би зміг посвятити його в таїнства вчення Ісуса Христа. Таким наставником став євангеліст Іоанн Богослов. Після того як чоловік пізнав усі заповіді сина Господа, він відправився з апостолом Павлом в подорож по містах, щоб нести в народ догмати християнської церкви. Був і період, коли проповідник подорожував один.

Апостол помер не своєю смертю. Його закололи мечем на початку II століття за поширення єретичних думок. Під час життя Євтихію багато разів доводилося страждати від голоду і спраги. Крім того, під час мандрівок у багатьох місцевостях його чекали хижі звірі. Всі перепони Євтихій переносив стійко і вірив, що на його шляху йому допомагає сам Бог. За видатні заслуги його призначили єпископом, а після смерті його зарахували до сімдесяти молодших апостолів християнської церкви.

Традиції та обряди

6 вересня погода дозволяла збирати урожай льону. Зазвичай не було вітру, завдяки чому насіння не обсипалося, а дозрівало до необхідного для збору стану. Крім збирання льону з цього дня починався обряд «посиденьок». Полягав він в наступному: жінки збиралися в будинку у подруги, яка ще не встигла вийти заміж або вже втратила чоловіка через його смерть. Там вони вели довгі бесіди, обговорюючи останні новини і повсякденні проблеми, співали пісні, а іноді навіть ворожили.

  Реп-виконавиця Alyona Alyona перетворилася на ляльку Barbie, чим порадувала шанувальників в Instagram

Жінки здійснювали один цікавий обряд, покликаний забезпечити їм щасливе життя до настання зими. Вони йшли до найближчого лісу або гаю з посудиною, наповненою святою водою. Там збирали з землі двадцять листочків, поміщали їх в принесену тару і несли додому. Уже перебуваючи на кухні, жінки викладали листя на стіл і давали йому обсохнути. Коли вони повністю позбавлялися від вологи, слід було запалити свічки жовтого або оранжевого кольору, промовляючи кілька речень 7 разів. Ці фрази — змова, яка якраз і повинна була захистити будинок від бід і залучити в нього тільки щастя і удачу. Після необхідного числа повторів заповітних фраз потрібно було розкласти по кілька листочків в кожній кімнаті і чекати, коли свічки повністю догорять. По завершенню процесу листя закопували під деревом.

Прикмети

  • Люди вірили, що дощ у святковий день означає ясну погоду без опадів до самої зими, а також хороший урожай через рік.
  • Знали, що після 6 вересня світловий день починав ставати все коротшим і коротшим.
  • Якщо по окрузі розносилися крики синиць — насуваються зливи та грози. Крім того, це могло бути велике нещастя для всього поселення.
  • На Євтихія чекали спокійної погоди без сильного вітру, інакше думали, що врожай льону буде втрачено.
  • Говорили, що сонце починає старіти, коли на небі з’являються чорні грозові хмари.
  • Якщо помічали на дубах велику кількість жолудів, починали утеплювати житло і в’язати светри і шкарпетки з вовни, тому що знали — це до затяжної і холодної зими.