З давніх-давен вірили, що в цей день душі покійних прилітають на могилу в образі птахів.

День Дмитра — народне свято відзначається в пам’ять про святого Дмитра Солунського. Праведник жив при імператорі Діоклетіані і був призначений на посаду, яку за життя займав його батько. Імператор влаштовував гоніння на християн, а Дмитро був таємно хрещений і сповідував Христа. Субота, яка передує цьому дню, вважається днем, в який поминають покійних. Згодом він був страчений за наказом імператора. Подію відзначають 8 листопада щорічно, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Святий Дмитро народився і жив у місті Солуні в родині благочестивих християн. Його батько був проконсулом (воєводою). У ті часи на християн влаштовувалися справжні гоніння. З цієї причини батько Дмитра не наважувався відкрито говорити про своє віросповідання. У будинку була таємна кімната, де стояли ікони із зображеннями Господа і Пресвятої Богородиці. Там батьки праведника здійснювали молитви. Молилися вони і про те, щоб Господь послав їм дитину, і молитви були почуті народженням сина.

Після досягнення віку, в якому хлопчик все розумів, батько ввів його в таємну кімнату і розповів про істинного Бога і християнство. Коли юнак став повнолітнім, батьків його не було в живих. Його призначили на посаду, яку займав за життя батько. Праведник був хрещений таємно в тій самій кімнаті з іконами. При призначенні на посаду він був зобов’язаний не лише забезпечувати захист, а й викорінювати християн за наказом імператора. Останній обов’язок праведник не лише не став виконувати, а й навпаки: став викорінювати язичництво, звертаючи ідолопоклонників в християнство.

Святий був схоплений і кинутий в темницю. Віщуючи свій полон, Дмитро роздав майно нужденним людям. У імператора була улюблена забава — влаштовувати бої гладіаторів, серед яких був Лій. Він часто здобував перемогу над християнами, які смиренно приймали смерть, на радість натовпу. Лій скидав їх тіла на списи воїнів. Але так було до того, як якийсь юнак з християн на ім’я Нестор, отримавши благословення від Дмитра, переміг гладіатора, скинувши на списи його самого. В люті імператор стратив Нестора.

  Королева Єлизавета II образилася на Меган Маркл і принца Гаррі

Дізнавшись, що юнак здобув перемогу з благословення Дмитра, імператор велів пронизати його списами. На ранок стражники прийшли в темницю до Праведника і виконали наказ, заставши його на молитві. Святий був таємно похований вночі християнами. Відданий до кінця своєму господареві, раб Лупп забрав його закривавлену ризу і перстень. За допомогою них він творив чудеса, завдяки яким про нього дізналася вся округа. Слух про це дійшов і до імператорського палацу. Лупп був страчений, йому відсікли голову.

Після закінчення переслідувань і гонінь на християн на місці поховання святого був побудований храм, а пізніше і велика церква в знак подяки за зцілення однією знатною людиною. При будівництві були виявлені мощі святого.

Традиції та обряди

Традиція поминати родичів та предків, які пішли з життя, була введена князем Дмитром Донським. Сталося це після перемоги в Куликівській битві, коли стали поминати загиблих воїнів. У цю дату відвідували кладовища, поминали предків. На могилах наводили порядок, підгодовували птахів, які прилітали туди. Багато хто вважав, що птахами можуть виявитися душі рідних, які пішли з життя. Люди читали молитви про покійних рідних і воїнів, які віддали життя за батьківщину.

На півдні день поділяв зиму і літо. Люди підводили підсумки, розраховувалися з працівниками, вівчарами, пастухами, укладали договір на наступний рік. У цей день виплачували всі борги. Бажаючим зіграти весілля давався останній шанс, щоб заслати сватів. Після цієї дати шлюбний період закінчувався.

Прикмети

  • Мовчання птахів у кімнаті означало настання морозів.
  • Холодна і сніжна погода в цей день означала пізнє настання весни.
  • Багряний колір зорі віщував виючі вітри.
  • Наявність відлиги означало теплу зиму і весну.
  • Ранковий іній говорив про сніжну зиму.
  Надя Дорофєєва розповіла, що отримав Володимир Дантес на 33-річчя від зіркової дружини