8 листопада — Дмитра Солунського: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна робити домашню роботу (шити, кроїти, прясти), рубати дрова, займатися будівництвом.

8 листопада — день вшанування пам’яті великомученика Димитрія Солунського у православних християн. Після перемоги над монголо-татарами на Куликовому полі князь Дмитро Донський звелів встановити Димитріївську суботу і поминати в цей день загиблих воїнів, здійснюючи по них панахиду, інформує Ukr.Media.

Біографічна довідка

Димитрій народився в християнській родині в III столітті нашої ери в Солуні (сучасна назва — Салоніки), що була в той час частиною Римської імперії. Правлячий тоді імператор Діоклетіан запам’ятався нащадкам своїми гоніннями на послідовників Христа, тому сім’я хлопчика була змушена приховувати свої релігійні переконання.

Подорослішавши Димитрій був призначений проконсулом міста замість свого померлого батька і став у відкриту проповідувати християнську віру. За наказом імператора він був схоплений, заточений у в’язницю, підданий жорстоким тортурам і в 306 році страчений. Тіло мученика було віддано на розтерзання лісовим звірам, але залишилося недоторканим, а жителі Солуні потайки його поховали. Пізніше над могилою святого був зведений храм, де з VII століття відзначалося мироточення його нетлінних мощей.

Великомученику Димитрію традиційно моляться про зцілення від очних хвороб і тяжких хвороб, просять його дарувати сміливість, мужність і терпіння.

Трохи про традиції

Субота, що передує 8 листопаду, у православних досі іменується батьківською і вважається поминальною. У цей день родичі покійних відвідували кладовища, прибирали могилки, проводили поминки. Вважалося, що душі покійних відвідують їх могили в образі птахів, тому в місцях поховання розсипали зерно. Молилися не тільки за своїх предків, а й за покійних воїнів, які віддали життя за порятунок Вітчизни.

День Дмитра знаменував закінчення шлюбного осіннього сезону: бажаючі одружитися повинні були відправити сватів в будинок до вподобаної дівчини до свята, інакше доводилося чекати Різдва. Також з цим днем традиційно пов’язували настання зими.

  Ліна Костенко отримала найвищу нагороду Франції - Орден почесного легіону

Народні прикмети

У цей день заборонялося займатися шиттям і прядінням, будівництвом. Бажано було уникати контактів з водою — відмовитися від купання, прання, миття посуду або підлоги, бо вода, згідно з повір’ям, проливається на душі небіжчиків. Також з поваги до покійних намагалися не сваритися і не лихословити.

По погоді 8 листопада можна було судити про майбутню весну: якщо холодно і випадає багато снігу — зима затягнеться до Великодня. Іній пророкував сніжну зиму, багряна зоря — сильні вітри. Якщо річки до цього дня ще не зледеніли, до кінця листопада морозів не чекали.