Набуття — це широко відоме і шановане на Русі свято, коли шанують цікаву подію: в різних місцях, в різний час, різні особистості знаходили голову Іоанна Предтечі, не поховану разом з тілом. Це святий, діяльність його передувала появі Христа на Русі, його діянням. Дата святкування в 2021 — 9 березня, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Хреститель і провісник пришестя Ісуса Христа — Іоанн Предтеча. Багато років він жив як аскет, в пустелі. Після виповнення 30 років Іоанн служив єврейському народу як проповідник, розповідав про користь покаяння. Його життя було обірване царицею Юдеї Іродіадою. Вона наказала відрубати голову пророку. Обезголовленого Іоанна поховали в Севастії. Голову поклали в глечик і поховали, на думку церкви, в нечестивому місці.

У той час царським будинком правив Хуза. Дружину його звали Іоанна. Це була порядна і побожна жінка. Вона викрала голову і поховала на горі Елеон.

Йшли роки, і горою і маєтком заволодів Інокентій, який був чиновником за родом служби і християнином за віросповіданням. Він звів церкву в своєму маєтку. І ось тоді, коли закладався її фундамент, святиню знайшли в перший раз. Від глави виходили знамення, що говорять про те, що це святиня. Інокентій зберігав і оберігав її від рук іновірців. Перед кончиною Інокентій, боячись, що глава потрапить в невірні руки, переніс її на колишнє місце, до церкви. Згодом, після відходу Інокентія, церква спорожніла і зруйнувалася.

Пізніше кілька ченців здійснювали паломництво, і до одного паломника з’явився сам Предтеча і розповів, де знайти його главу. Ченці поклали в мішок главу і передали її горшечнику, який випадково попався їм по дорозі. Святий сам з’явився до подорожнього і наказав, щоб той втік від тих, хто йому передав мішок. Горшечник зберігав святиню до смерті. Потім запечатав її в посудину, в якій носили воду, і віддав сестрі. Так і зберігали святиню, з любов’ю і благоговінням, передаючи в надійні руки вірних християн. Єрусалим в той час був під імператором Костянтином Великим. Віра в Христа в ті часи процвітала.

  "Мені було страшно": Шерон Стоун таємно від усіх зробила аборт у 18 років

У 842 році припинилися іконоборчі гоніння на святиню, і преподобний постав перед Ігнатієм, патріархом, настоятелем храмів Константинополя. Імператор Михайло III наказав знайти реліквію і помістив її в церкві при дворі в Константинополі. Це сталося в 850 році.

Традиції та обряди

Потрібно молитися святому Іоанну, просити здоров’я для дітей, щоб припинилися головні болі, щоб був хороший урожай.

Прийнято будувати і розвішувати шпаківні, ремонтувати старі, надавати допомогу птахам в створені гнізда. Небажано навіть сушити білизну, бо це може налякати птахів.

Бджоляр заглянув у вулик і побачив, що бджоли цілі і неушкоджені, значить все добре, сезон буде успішним.

Прикмети

  • Яка погода в цей день, така і на весь квітень;
  • На Великдень, як в Набуття;
  • Літо очікується прохолодне, якщо гнізда птахи будують на південно-східній і південній стороні;
  • Місяць яскравий — мороз на наступний день;
  • Почули стукіт дятла — весна затяжна;
  • Птахи вже прилетіли — хороший урожай зберемо;
  • Синиця щебече, весело заливається — скоро буде тепліше, жалібно — її просто потрібно погодувати;
  • Оберіг проти всякої нечесті на ніч — сокира на вході, на порозі, покладена так, щоб обух дивився в будинок;
  • Лелека пролетів у свято — на щастя.