Його вважають одним із авторів твору, що має фундаментальне значення для слов’янської культури – «Повісті временних літ».

9 листопада в православному календарі — День вшанування Нестора Літописця. У народі дату називають Нестерів день, обітниці, інформує Ukr.Media.

Ким був святий Нестор?

Проживав Нестор у XI-XII століттях і був ченцем у Києво-Печерському монастирі. Не тільки в православ’ї його знають, але і у всьому світі, як історика, філософа, високоосвічену людину, яка чудово володіла грецькою мовою.

Він написав багато праць про життєвий шлях християнських святих, про діяльність перших руських князів. У слов’янській культурі важливе значення має його головний твір «Повість временних літ».

Які на цей день традиції і обряди?

У народі є приказка: «З Нестора мужики в сани перебираються». Склали її люди тому, що з 9 листопада починалися на Русі перші морози, тонкою крижаною скоринкою покривалися озера і річки.

Протягом століть було помічено безліч прикмет, пов’язаних з Нестеровим днем:

• Хірурги 9 листопада перш ніж почати операцію, повинні надягати рукавички спочатку на ліву руку, а потім на праву. Операція тоді завершиться вдало, а хворий швидко одужає.

• У борг 9 листопада грошей не давайте, тому що потім назад їх не отримаєте.

• У Нестеров день справи краще закінчувати, а не починати (інакше позитивного результату не дочекаєтеся).

• Погані сни в ніч на 9 листопада збуваються.

• Акторам і музикантам в день Нестора не слід приймати від шанувальників квіткові букети, інакше популярність і талант можуть зникнути.

На Русі в цей день знахарі займалися зняттям найстрашніших проклять. Вони вичитували над людиною особливі змови, після чого вона мала піти в храм і біля ікони святої Параскеви сказати:

  Може літати не тільки на драконах: Емілія Кларк екстремально відсвяткувала свій 34-й День народження

«Великомучениця Параскева, прошу тебе, допоможи. Від нечистої сили звільни мене, визволи душу мою і тіло замоли. Амінь».

Потім треба запалити і поставити церковну свічку за своє здоров’я, прочитати молитву «Отче наш» і повертатися додому.

Важлива умова — до кінця дня потім нікому і нічого з дому не віддавати.

Сьогодні дають обітниці для відведення від будинку бід і напастей. Як це правильно зробити?

Народна назва дати 9 листопада «обітниці» не випадкова. Це клятвений день, наші предки вважали його одним із найважливіших у році.

Вірили, якщо на сім’ю біда або проблеми навалилися, треба сьогодні дати клятву, і до наступного ранку її виконати, але під час повного мовчання, ні з ким розмовляти не можна.

Наступного дня, 10 листопада, в день вшанування святої Параскеви з ранку раніше піти на церковну службу, поставити у її ікони свічки і молитися про позбавлення від всього поганого. Свята неодмінно допоможе, віджене геть від будинку всі підступи диявола і поверне в сім’ю щастя.

Однак будьте з клятвами обережні. Не давайте обіцянок, які вам не під силу виконати. Інакше можна ще більшу біду накликати.

Які давати обітниці, кожна людина вирішує сама для себе. У давнину одні люди обіцяли придбати для церкви образ або встановити хрест, хтось божився прийняти чернечий постриг.

Актуальні обіцянки для нашого часу: пожертвувати кошти на потреби храму, роздати щедру милостиню вбогим, допомогти самотнім або престарілим людям.

До речі, хороший привід для тих, хто ніяк не може кинути пити і курити. Присягніть 9 листопада це зробити і можливо під страхом не виконати обіцяне, вам вдасться назавжди позбутися згубних звичок.

Особливо шанували вечір 9 листопада жінки, вони давали клятви в повному мовчанні виконати якусь складну роботу, наприклад, виткати за ніч пелену. Адже цей вечір напередодні свята Параскеви, а вона вважалася на Русі однією з головних бабських заступниць.

  Меган Маркл і принц Гаррі разом зі своїм первістком Арчі таємно провели відпустку

Коли клялися про велику роботу, то запрошували на допомогу інших родичок, ткали всі разом і подумки молилися про захист сім’ї від лиха, про зцілення хворих домочадців, про вдале заміжжя, про зачаття і народження здорового потомства. На ранок виткану пелену обов’язково несли в храм і залишали біля образу святої Параскеви.

Які обіцянки жінки можуть дати сьогодні? Найрізноманітніші: зв’язати чоловіку теплий шарф або літнім батькам шкарпетки; закінчити давно розпочату вишивку; зібрати сумку з речами, з яких давно виросли син або донька, і відвезти в дитячий будинок. Що завгодно можна придумати, головне, виконати обіцяне.