У цей день селяни дотримувалися заборони працювати ріжучими інструментами і прясти.

День Степана відзначається 9 січня (за старим календарем — 27 грудня). У цей день всі віруючі православної церкви шанують пам’ять архідиякона Стефана. Він був першим християнським мучеником, був притягнутий до суду Синедріону і його навіть побили за проповідь християнських навчань в Єрусалимі. Його називають архідияконом, тому, що він був старшим з семи дияконів, поставленими апостолами. Давайте ж розберемося, що це за свято, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Архідиякон Степан походив з євреїв, які жили поза Святою Землею. У таких євреях відчувався вплив грецької культури, тому їх називали елліністами. Після того, як на апостолів зійшов Святий дух, відбулося різке зростання церкви. З’явилася потреба допомоги і турботи про вдів, сиріт, хворих людей і бідних, які прийняли хрещення. Апостоли виділили сім чоловіків, які повинні були допомагати нужденним. Ці чоловіки і стали дияконами. З грецької мови це слово перекладається як “служитель”. Диякони стали найближчими і головними помічниками апостолів.

Молодий і з міцною вірою Стефан виділявся з цих семи дияконів. Він був першим, а тому його називали архідияконом. Минуло небагато часу, і диякону було довірено не лише допомагати нужденним, а й брати участь у богослужіннях і навіть молитися.

Стефан відрізнявся від інших і тим, що ім’ям Христа він творив неймовірні чудеса і знамення, а також проповідував його ім’я. Фанатичним юдеям не давало спокою те, що молодий диякон настільки кращий за них. Так при будь-якому зручному випадку вони намагалися його присоромити, принизити, публічно довести, що віра у нього слабкіша, ніж в них. Однак Стефан мав таку віру і знання, що кожен раз юдеї самі відчували сором і приниження при поразках в таких суперечках.

  Куди піти у Львові у вихідні 6-8 серпня

Але юдеї так просто здаватися і віддавати славу Стефану не збиралися. Вони направили проти нього весь народ, силою схопили і привели на суд старійшин. Стефану висунули суворе звинувачення. Мимоволі всі, хто був присутній в залі, подивилися на Стефана. У цей момент на обличчі підсудного небесним світлом відбилася Божа Благодать. Його погляд, його обличчя, були як в ангела. Первосвященик не зрозумів, що сталося, і зажадав негайного пояснення. Підсудний відповідав духовною промовою: “Жорстокі! Люди з необрізаним серцем і вухами! Ви завжди противитеся Духу Святому, як отці ваші, так і ви. Кого з пророків не гнали отці ваші? Вони вбили передвісників пришестя Праведника, якого зрадниками і вбивцями стали нині ви, ви, які прийняли закон при служінні ангелів і не зберегли”.

Після такої промови чекати будь-якої пощади було безглуздо. Розлючені юдеї буквально хотіли його розірвати. Але тут Стефан вимовляє такі слова: “Ось, я бачу небеса і Сина Людського, що стоїть праворуч Бога!». Такі слова змусили юдеїв виплеснути всю свою злість на Стефана. Вони почали кричати і кидатися на нього з погрозами.

Диякона Стефана відвели в долину Йосафатову і просто почали бити камінням. Вони навіть зняли з нього верхній одяг, щоб удари відчувалися сильніше. В цей час на Єлеонській горі, яка була трохи далі долини, стояла Матір Божа. Спостерігаючи за болісною смертю Стефана, вона молила свого сина Ісуса Христа, щоб той дав сил Стефану і прийняв його душу. Стефана побили камінням, а він дивився на небо, і бачачи Господа, зберігав свою віру до нього.

Ось і настав момент смерті. Стікаючи кров’ю і ледь дихаючи, Стефан вимовив свої останні слова: “Господи! Не зарахуй їм гріха цього!».

  Дочка одного з найбагатших людей планети, Білла Гейтса повідомила про заручини

Після смерті архідиякона почалися сильні переслідування християн Єрусалимської місцевості. Їм нічого не залишалося, як бігти в інші країни.

Мертве тіло Стефана було кинуто на поживу диким звірам. Тіло лежало дві доби в ямі, але жодна жива істота не наважилася доторкнутися до нього. Чому? Тіло було під охороною Господа. На наступну ніч тіло Стефана було поховано неподалік Єрусалиму.

Традиції та обряди

У це свято люди на Русі загострювали кілки і встановлювали на кутах своїх дворів. Так вони захищали себе, свою сім’ю і свій будинок від нечистих сил.

Молодим дівчатам було заведено хоронити всі свої сумні думки, печалі і розлади. Робили вони це, виливаючи воду в спеціальну чашу. Така проста дія допомагала дівчатам очистити своє серце і душу.

Також саме в цей день необхідно було найняти пастуха на роботу. Все село збиралося на загальні збори, щоб вибрати найкращого пастуха. Робилося це для того, щоб пастухи, які мають особливі знання, могли знайти спільну мову з господарем лісу. Якщо пастуху вдавалося домовитися з лісовиком, то стадо на весь рік залишалося в цілості і неушкодженості.

Прикмети

  • Якщо в цей день йде сильний снігопад, то ліс буде багатий ягодами і грибами.
  • Хороший урожай зерна буде в тому разі, якщо гілки дерев покриті інеєм.
  • Якщо кінь лягає на землю, то скоро слід чекати потепління.
  • Якщо ворони з дерев перемістилися на сніг, то очікується тепла погода.
  • Якщо напоїти тварину водою, в якій лежить монетка, то тварина завжди буде здорова.