В цей день намагалися задобрити домашніх і дворових духів. Жінки пекли пироги і залишали їх в стодолі, на стайні, в бані, на горищі, за піччю, щоб духи підкріпилися і надалі не шкодили господарям.

Народне свято Агафон Огуменник відзначається 4 вересня 2019 року (дата за старим стилем — 22 серпня). У цей день православна церква вшановує мученика Агафоніка, інформує .

Під час великого гоніння на християн при тетрарху Максіміані святий був схоплений в Нікомидії, своєму рідному місті, і разом з декількома християнами спрямований у Фракію (римську провінцію), де мав відбутися суд. Деякі з мучеників так змучилися, що не могли продовжувати шлях. Було прийнято рішення стратити їх на місці. Агафонік Нікомидійський витримав довгий шлях і був засуджений імператором до смертної кари, яку взяв з молитвою на устах у місті Сіліврія.

Традиції та обряди

Огуменник — це обгороджена ділянка, де побудований тік (місце для зберігання і різної обробки зерна).

У ніч на Агафона чоловіки збираються на охорону гумна від лісовика. За повір'ям, у цей день дух лісу покидає своє житло, щоб попустувати в селах, розкидати сіно, розв'язати снопи. Зазвичай лісовик постає в образі людини. Його легко впізнати по широкому текстильному поясу (кушаку) червоного кольору і одягненим навпаки взуттям.

Обряд охорони дуже цікавий. Щоб лісовик прийняв чоловіків за своїх побратимів і пішов потішатися в інше місце, вони зобов'язані надіти кожух, вивернутий навиворіт, а на голову пов'язати рушник. Прийшовши на дільницю, повинні окреслити коло навколо огуменника і залишитися всередині нього. Вважається, що лісовик не може переступити межу.

Жителі сіл, збираючись в караул, обов'язково просили допомоги у святого Агафоніка.

  Анна Різатдінова задумалася, чи варто їй іти на "Холостячку" та назвала риси свого ідеального чоловіка

Прикмети

  • Якщо весь день було сонячно, значить, така погода протримається до кінця місяця.
  • Народжені на Агафона люди, зазвичай добрі, але дуже образливі.
  • Якщо грибів мало, а горіхів багато, значить, зима буде холодною і сніжною.
  • У цей день краще в ліс не ходити, інакше лісовик може заплутати.