Актуальні новини

Чернівецького художника викликали на допит в СБУ через інсталяцію «Хохли»

У Чернівцях заслуженого художника України 61-річного Івана Салевича викликали на допит в СБУ через його інсталяцію «Хохли». Робота митця стала частиною виставки до Дня Незалежності України, відкритою у чернівецькому центрі культури «Вернісаж» 18 серпня. Про виклик до СБУ заявив сам художник, уточнивши, що це сталося одразу після відкриття виставки. За його словами, працівники СБУ понад дві години вимагали зняти інсталяцію через використання у ній російських прапорів. В управлінні СБУ Чернівецької області ZAXID.NET повідомили, що справді викликали до себе художника і зробили це для того, аби він доставив до інсталяції пояснення твору.

Іван Салевич створив композицію із 16 фігур у вишиванках, що стоять на колінах. Замість очей у силуетів – прапорці Росії. Через цю виставку із заявою до СБУ звернувся директор центру культури «Вернісаж» Ігор Сорокоумов. У коментарі «Суспільному» він пояснив, що виставка може сприйматися двояко, тому хотів «поставити її на гальма». Він також сказав, що композиція може просто образити людей.

@media (max-width: 640px) { #mobileBrandingPlace1524694 { padding-bottom: 56.21%; z-index: 9; } .simple_marketplace_news_list #mobileBranding1524694{ margin: 0!important; } }

Сам Салевич у коментарі виданню «Ґрати» (спеціалізується на судовій та правоохоронній тематиці) розповів, що його в СБУ допитували більше двох годин.

«Дві з половиною години троє співробітників СБУ мене переконували, що я маю цю інсталяцію зняти з експозиції, тому що вона може викликати негативний суспільний резонанс через те, що я використав у цій інсталяції символіку Росії. Я їм пояснював, що як художник маю право. І прапор використано так, що він не агітує за цю вже ворожу нам країну, а агітує проти неї», – заявив Салевич.

  Яблучний Спас (Преображення Господнє) 19 серпня: історія, традиції та прикмети свята

Він також додав, що співробітники СБУ пояснювали, що «інсталяція може образити національні почуття українців».

У прес-службі СБУ ZAXID.NET підтвердили, що справді викликали до себе художника, оскільки вважають, що таку виставку «можуть використати антиукраїнські сили».

«Ми пишаємося особистим внеском заслуженого художника України І. Салевича у національну творчу спадщину. Однак застерігаємо громадськість від провокацій, які є невід’ємною частиною російської гібридної війни проти України. Досить висока імовірність, що інсталяцію «Хохли» з картонних фігур на колінах у вишиванках з російським прапором в очах спробують використати антиукраїнські сили як черговий привід для інформаційних атак», – заявили ZAXID.NET у пре-службі СБУ у Чернівецькій області.

Там також запевнили, що про заборону твору мова не йшла, однак працівники СБУ попросили художника поставили біля інсталяції текст із поясненням задуму.

«Слід мати на увазі, що в умовах гібридної агресії – навіть мистецтво може стати зброєю. Відтак до художника звернулися співробітники УСБУ з проханням показати справжню ідею інсталяції у вигляді тексту під час демонстрації на виставці з нагоди 30-ї річниці Незалежності України. При цьому мова про заборону показу не велася й жодного втручання у свободу творчості не здійснювалося. Конфлікту у даній ситуації не вбачаємо. Розмова виявилася конструктивною, свідченням чого є демонстрація витвору громадськості», – повідомила ZAXID.NET прес-служба СБУ в Чернівецькій області.

Після візиту до СБУ біля інсталяції й справді з’явилася табличка, у якій прямим текстом описана ідея виставки «Хохли»: «Велика частина українських громадян на 30 році існування незалежної української держави не визначилася зі своєю національною ідентичністю та продовжує ментально «СТОЯТИ НА КОЛІНАХ» і дивитися у бук Москви (це метафора). Автор, використовуючи засоби виразу актуального модерного мистецтва, ніби закликає таких громадян визначитись зі своє національною ідентичністю, ВСТАТИ З КОЛІН і стати нарешті українською нацією».

Зазначимо, 61-річний Іван Салевич – заслужений художник України, який має також відзнаку Національної спілки художників України. Він відомий як автор пам’ятників Паулю Целану та героям Буковинського куреня, які встановлені в Чернівцях. Минулого року Іван Салевич презентував в «Вернісажі» свою ювілейну і найбільшу виставку, за яку отримав медаль «Вдячна Буковина» від Чернівецької ОДА. Його виставка «Хохли» у центрі культури «Вернісаж» триватиме до 10 вересня.

  Влад Яма зворушливо привітав дружину з річницею весілля і показав сімейні знімки

Залишити відповідь