Актуальні новини

Collegium Management та Radio Skovoroda представили фільм про Порфирія Бажанського

Collegium Management та Radio Skovoroda у рамках стратегії Ukrainian Live за підтримки Українського культурного фонду презентували біографічний сторітелінг «Бажанський. Від рукопису до аудіосеріалу». Він розповідає про невідомого українського композитора Порфирія Бажанського, який жив і творив на стику ХІХ і ХХ століть. Фільм уже доступний на YouTube-каналі Collegium Management.

Порфирій Бажанський народився у 1836 році на Галичині, був священиком греко-католицьким священником, композитором та автором наукових праць про народну музику. Він написав 11 опер, кілька оперет, хорові та інструментальні твори.

@media (max-width: 640px) {
#mobileBrandingPlace1525246 {
padding-bottom: 56.21%;
z-index: 9;
}

.simple_marketplace_news_list #mobileBranding1525246{
margin: 0!important;
}
}

Твори Бажанського віднайшов в архіві Іван Остапович, співзасновник музичної агенції Collegium Management. Ця музика дуже його зацікавила своєю оригінальністю, нестандартністю, сміливістю та кінематографічністю. «Бажанський – це Марія Приймаченко в музиці», – каже про композитора Іван Остапович.

«Насправді, історія життя Бажанського настільки цікава, що її не можна окреслити такими поняттями, як «народився, творив, помер», – вважає музичний редактор Артем Галицький.

Співавтор проекту, культурний менеджер Тарас Демко вважає, що саме такі маленькі постаті як Порфирій Бажанський – це «такий собі острів, який доповнює карту нашої української культури».

Творці фільму разом з авторами проекту, виконавцями та експертами проходять життєвим та творчим шляхом несправедливо забутого композитора. Пробують відтворити та зрозуміти, чого прагнув Порфирій Бажанський, що нам залишив і чому це важливо. Спікерами виступили, зокрема, історик Ярослав Грицак, директор Дому Франка Богдан Тихолоз, музиканти Ірина Швайдак та Устим Похмурський («Один в каное»), Василь Васильців, психотерапевт Володимир Станчишин, блогер Леонід Мартичник.

На найпершому етапі було оцифровано та відредаговано музикознавцями факсимільне видання клавірів опер «Довбуш» та «Біла Циганка». Окрема робота велася над укладанням лібрето. У результаті ноти двох опер разом із музикознавчою довідкою видали сучасним якісним друкованим виданням.

  На 86 році життя помер космонавт Олексій Леонов

Композитор Сергій Вілка здійснив оркестрування опер. Вони були виконані наживо вперше з моменту свого написання. Прем’єра відбулася у Львівському органному залі 27 червня.

Але найголовніший етап проекту – створення аудіосеріалу, його прем’єра відбулася 28 серпня на Radio Skovoroda. Студійні записи опер здійснив звукорежисер Володимир Пунько та його студія звукозапису «Heart Records». Музика була збагачена «звуковими декораціями» від саунд-режисера Юрка Дуди. У слухача виникає повне відчуття простору опер, створеного лише звуками.

Дві опери «Довбуш» та «Біла Циганка» у форматі 10-серійного ауіосеріалу уже доступні на SoundCloud.

Про те, як «збувався Бажанський», дивіться у документальному фільмі.

Залишити відповідь