Чоловіки в цей день приводили вози в порядок (чистили, лагодили, змащували смолою і дьогтем) і прибирали до весни в сарай. Замість них діставали сани.

Народне свято Осія Колесник відзначається 30 жовтня 2019 року (дата за старим стилем — 17 жовтня). В цей день віряни православної церкви вшановують пам’ять старозавітного святого пророка Осію, який входить в число 12-ти малих пророків, інформує Ukr.Media.

Він жив і проповідував у Ізраїльському царстві в IX столітті до нашої ери, у часи правління Єровоама II. У ті роки серед євреїв було поширене ідолопоклонство, з яким Осія і боровся, наставляючи їх на шлях праведний і християнське служіння.

Ведучи проповіді і звертаючи багатьох євреїв у християнську віру, він не зміг налагодити мир у своїй родині. Його дружина була розпусна. В один із днів вона вирішила залишити чоловіка і покинула будинок. Це ще більше спонукало Осію до донесення до євреїв необхідності звернення в істинну віру і покаяння.

За багато сотень років до пришестя на землю Спасителя Осія передбачив появу Господа Бога, його смерть і воскресіння. Також він пророкував і загибель Ааронову, і всього Ізраїльського царства.

Традиції та обряди

В цей день прості люди не запрягали коней, а давали їм відпочити. Перед тим, як прибрати колеса від возів на зиму, вони починали оглядати їх і при потребі лагодили.

Колесо вважалась оберегом і захисником від злих духів. Цей символ сонця часто використовували в проведенні різних обрядів. Наприклад, якщо людину вкусила змія, то для її порятунку (крім застосування трав) промивали місце укусу водою, яку потім пропускали через колесо.

Прикмети

  • Якщо у цей день домашні тварини міцно сплять, то скоро настане тепло.
  • Якщо зозуля сіла на сухе дерево і почала кувати — бути морозу.
  • Напередодні цього народного свята селяни прислухалися до скрипу коліс, коли віз заїжджав у ворота. Якщо він відсутній, значить, урожай в наступному році буде багатим. Відповідно, чим більший скрип, тим менший урожай.
  • З цього звуку також судили про кількість зароблених грошей. Якщо найголосніше скрипить ліве колесо, то більшу частину доведеться віддати, а якщо праворуч, то надходження грошей перевищить очікування.
  24 вересня – Федорині вечірки: історія та традиції свята