В цей день на найвищому державному рівні вшановують пам'ять жертв політичних репресій викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології в Україні.

У 1998 році президент України Леонід Кучма встановив День пам'яті жертв голодоморів, який відзначався в четверту суботу листопада. Але було прийнято рішення перейменувати його в День пам'яті жертв голодомору і політичних репресій. У 2007 році листопадового пам'ятного дня була повернута його початкова назва, а День пам'яті жертв політичних репресій став окремим пам'ятним днем, який відзначається у третю неділю травня, інформує .

У День пам'яті жертв політичних репресій проводяться офіційні церемонії в пам'ять про тих, хто загинув в результаті масових репресій, які проводилися Йосипом Сталіним та його соратниками в 1920-ті — 1950-ті роки. Головна пам'ятна церемонія проводиться в національному історико-меморіальному заповіднику «Биківнянські могили».

Заповідник знаходиться на території Дарницького лісництва неподалік від селища Биківня (Деснянський район Києва). Під час сталінських репресій на його території розстрілювали і ховали засуджених радянською владою людей.