Вважалося, що після 8 листопада потепління чекати не варто. Із цього дня заборонялося святкувати весілля.

Народне свято Дмитрієв день відзначається 8 листопада 2019 року (26 жовтня — дата за старим стилем). Цього дня віряни православної церкви вшановують пам’ять великомученика Дмитрія Солунського. У народі святий отримав прізвисько Мироточець, тому що з його мощей виділялася цілюща запашна олія, інформує Ukr.Media.

Він народився в родині простого християнина, у часи правління імператора Діоклетіана. Його батько служив проконсулом Фесалонік, але родині доводилося приховувати свою віру, оскільки християни піддавалися гонінням і страті. Хлопчик був охрещений в церкві при будинку і вихований у християнському благодійнику.

Після смерті батька Дмитро був призначений на його посаду. Він, на відміну від батька, не став приховувати своєї віри і почав проповідувати, налаштовуючи городян на християнство. Дізнавшись про це, імператор наказав схопити проконсула і ув’язнити. Ніякі тортури не змогли зламити віру Дмитра в Ісуса Христа, і тоді за указом Діоклетіана він був страчений. Тіло мученика було таємно поховано солунськими християнами.

Через кілька століть князь Дмитро Донський, вигравши Донське побоїще (Куликовську битву), постановив здійснювати в Дмитрієву суботу панахиду по всім полеглим у битві. Через кілька століть цей день просто став поминальним.

Традиції та обряди

Велике значення надається суботі, яка йде перед Дмитрієвим днем чи може випадати на нього. У цей час проводяться особливі поминки за померлими.

До свята необхідно встигнути надіслати сватів в хату дівиці, тому що у цей день завершувався шлюбний осінній сезон.

Прикмети

  • Із цього дня говорили про Великдень і весну в цілому. Якщо багато снігу випаде, то й на Великдень він не розтане.
  • Багряна зоря — вітер буде завивати.
  • Якщо в Дмитрієв день на дворі холодно і сніжно, то весна буде пізня і холодна.
  • Якщо за вікном відлига, то і зима, і весна погода будуть теплими.
  Український фільм «20 днів у Маріуполі» здобув престижну британську премію BAFTA