Молодь в цей день стрибала через багаття. Вважалося, що це допоможе відродитися до нового життя і продовжити молодість.

23 жовтня 2019 року (дата за старим стилем — 10 жовтня) парафіяни православної церкви вшановують пам’ять святих мучеників Євлампія та Євлампії. У народі цей день отримав назву Євлампій Зимовказівник, тому що завдяки його прикметам люди могли визначити, як скоро настане зима, інформує Ukr.Media.

Згідно з церковними книгами, святі мученики Євлампій і Євлампія знаходилися у родинних стосунках. Вони були братом і сестрою по крові і проживали в місті Нікомидії. В ті часи (IV століття) правив імператор Максиміан, який організував гоніння на християн. Багато людей залишали свої будинки, щоб сховатися від переслідування тирана і смерті. Одним з таких християн став і Євлампій.

Одного разу він був посланий в місто, щоб купити хліба. Там він побачив імператорський указ, прибитий на воротах міста. Згідно з даним документом, християн мали бити й прирікати на смертну кару. Це обурило юнака. Він посміявся над тим, що імператор бореться зі своїми підданими, а не з ворогами, за що і був негайно заарештований.

Коли почався суд, його закликали відректися від віри, на що гордий юнак відмовився. Тоді він був підданий жорстоким тортурам: його тіло били залізною зброєю, потім поклали на розпечене ложе. Суддя закликав юнака ще раз відректися від християнства, на що Євлампій попросив відвести його в язичницький храм. Опинившись там, він підніс молитву до Господа Бога, і кам’яний залізний ідол впав на землю. За це його знову піддали тортурам.

Дізнавшись про страшні муки брата, в суд з’явилася його сестра і заявила присутнім про свою приналежність до християнської релігії. Після тортур їх кинули в розжарену піч, але вогонь не заподіяв їм шкоди, бо Господь охороняв їх. Побачивши, що ніякі муки і тортури не можуть зломити віру в Господа Бога, Євлампію відрубали голову, а його сестра одразу ж померла від горя.

  У Львові відкрили виставку пам’яті іконописця Остапа Лозинського

Традиції та обряди

Дні в цей час ставали коротшими, і вдома доводилося освітлювати лампами. Саме тому свято має ще таку народну назву як Євлампій-світильник. Скіпки, встановлені в лампах, горіли недовго (5 хвилин), і найменші члени родини стежили, щоб світло не погасло.

Традиційно в цей день знахарки і знахарі починають збирати траву, яка має велику магічну силу — руту. Її розвішують під стелею, і вона охороняє дітей, що знаходяться в будинку.

Прикмети

  • Місяць, який з’явився, багато чого може сказати про погоду. Так, якщо його роги обернені на північ, зима буде міцною. Якщо на південь, то зима затримається, а весь період буде стояти сльота, тумани і бруд. Також роги показують, з якого боку буде дути вітер.
  • В цей день в востаннє у небі утворюються купчасті хмари.
  • Якщо на Євлампія Зимовказівника морози не стукнуть, то ще чотири тижні не буде зими.