З цієї дати жінки сідали за ткацькі стани, щоб на Харитину виткати перше полотно.

18 жовтня 2019 року (дата за старим стилем — 5 жовтня) християни вшановують святу мученицю Харитину. У цей день дівчата і жінки починають ткати полотна, тому в народі це свято і назвали Харитини — перші полотна, інформує Ukr.Media.

Сирітка Харитина була взята на виховання якимсь Клавдієм Птолемеєм з міста Понте. Невдовзі вона прийняла християнство. Клавдій збудував для неї хату, де дівчина поселилася і стала вести доброчесний спосіб життя.

Одного разу Харитина була оклеветана язичниками і, захищаючись у суді, піддалася безлічі тортур і катувань: їй посипали голову розжареним вугіллям, обливали кислотою, ламали кістки. Але попри це, дівчина не відреклася від своєї віри, а продовжувала стійко молитися. Тоді, прив’язавши до її тіла камінь, кати кинули Харитину в море. Вищі сили врятували її, і вона вийшла з морської безодні. Вирішивши показати, що на все воля Господа Бога, вона з’явилася до городничого. Однак він оголосив її чаклункою і звелів слугам поглумитися над нею. Опинившись в оточенні чоловіків, вона закинула руки до неба, і Господь прийняв її душу, а бездиханне тіло залишилося на землі. Городничий розпорядився позбавитися від тіла, але через три дні воно прибилося до берега, де було виявлено її вихователем Клавдієм. Він забрав його і віддав землі.

Традиції та обряди

У цей день дівчата починають вечорниці — досвітки, під час яких займаються шиттям, в’язанням, вишивкою, а чоловіки виготовляють валянки.

Першу нитку, яка виходить в результаті пряжі вовни, одягають дітям на ліву руку. Вважається, що вона володіє певною силою від пристріту. Сила така велика, що цю нитку не треба заговорювати.

  Меган Маркл і принц Гаррі відклали переїзд в новий будинок

Жіноча половина починає з’їжджати на прялках з гори. Згідно з повір’ям, довжина шляху показує висоту льону, який незабаром вродить. Однак якщо жінка падає з прядки, то це віщує нещастя — вона помре до наступної осені.

Вважається, що якщо кужіль розпочато, то його не можна залишати на ніч, а тим більше без спеціальної змови. Якщо не провести обряд, то в будинку оселиться нечиста сила.

Прикмети

  • Якщо в цей день кружляють птахи, а хмари йдуть не за вітром, то скоро випаде сніг.
  • Якщо на Харитину немає вітру, значить, бути холодній погоді.
  • Якщо туман зникне після сходу сонця або чути тріск дерев, то погода буде доброю.
  • Якщо на березі залишилося листя або птахи полетіли на південь, то зима буде суворою.
  • Якщо випав сніг, значить, вродить жито. А якщо не пішов, то й зими не видно.