Міністерство культури та інформаційної політики передумало купувати за державні гроші в бібліотеки книгу «Щоб у 16 не було запізно» Марини Ланге, яка розповідає про «традиційні сімейні цінності», через день після того, як її змістом обурилися деякі представники громадськості в соцмережах. Спершу міністерство дозволило Українському інституту книги закупити цю книгу за державні гроші, однак після обурення вирішило припинити закупівлю.
в нього ми вкладаємо душу.
Підписуйтеся, Вам сподобається.
Скандал з книгою «Щоб у 16 не було запізно»: передісторія
@media (max-width: 640px) {
#mobileBrandingPlace1525046 {
padding-bottom: 56.21%;
z-index: 9;
}
.simple_marketplace_news_list #mobileBranding1525046{
margin: 0!important;
}
}
Розмови про книгу «Щоб у 16 не було запізно» у соцмережах почалися ще в червні цього року. Тоді онлайн-магазин Yakaboo навіть знімав її з продажу. Але з новою силою вони відновилися у четвер, 26 серпня. За кілька днів до цього Український інститут книги опублікував список книг, які будуть закуплені до бібліотек за державні гроші. Цей список затвердило Міністерство культури та інформаційної політики. До нього, серед іншого, потрапила книга «Щоб у 16 не було запізно» авторства Марини Ланге. Держава мала закупити 459 примірників цієї книги.
Що не так із книгою «Щоб у 16 не було запізно»
26 серпня експерт з гендерної політики та спеціаліст з комунікацій Українського жіночого фонду Микола Ябченко опублікував фрагмент книги і обурився його змістом. В опублікованому фрагменті йдеться про те, що «дівчата вже народжуються з жіночими якостями», а «хлопчику щодня потрібно напрацьовувати чоловічі чесноти». Авторка радить дівчаткам «проявляти природнє»: вміння піклуватися, умиротворення, цнотливість і здатність надихати. Натомість хлопчикам – «проявляти та відточувати» цілеспрямованість, відповідальність і захист, щедрість і аскетизм.
Також у книзі йдеться про те, що жінкам не притаманна самооцінка – вона, на думку Ланге, притаманна лише чоловікам. Крім того, поради Ланге підтримують тезу культури зґвалтування про те, що «жінка сама винна», якщо проти неї вчиняють насильство, пише видання «Повага». А LIGA.Life вказує, що Ланге також радить не вчити дівчат «давати здачі» і заступатися за себе, бо «навіть найслабший хлопчик буде сильніший за неї».
Сама авторка ще в червні заявляла, що у цій книзі вона описала цінності, за якими живе сама.
В суботу, 28 серпня, Міністерство культури та інформаційної політики опублікувало заяву, в якій повідомило, що припиняє закупівлю книги «Щоб у 16 не було запізно» через наявність у ній «усталених гендерних стереотипів».
«Ми щиро переконані: в українському суспільстві має бути місце різним поглядам та думкам. Міністерство культури та інформаційної політики виступає проти цензури у будь-якому її прояві. Водночас, є речі, які, попри вільне розповсюдження у крамницях, не мають фінансуватися за кошти платників податків. Книга Марини Ланге “Щоб у 16 не було запізно” – одна із таких речей. Тому що підтримує усталені гендерні стереотипи. Авторка узагальнює переконання про те, якими мають зростати дітлахи різних статей, закликає заохочувати хлопчиків та дівчат до певної поведінки, що “відповідає” уявленням про жіночність і мужність», – сказано в заяві Мінкульту, опублікованій у суботу, 28 серпня.
У ній також зазначається, що міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко подав запит на Український інститут книги щодо можливості зупинити процес закупівлі цієї книги.
Що відомо про Марину Ланге
Марина Ланге називає себе дипломованою психологинею Вищої Школи Практичної психології, сертифікованою арт-терапевткою, ціннісно-орієнтованогою консультанткою і тренеркою. Утім, як зазначив Микола Ябченко, Вища школа практичної психології – це приватна компанія з російського Краснодару, яка проводить підвищення кваліфікації.
Педагогічної освіти Ланге не має. Утім має авторську програму для підлітків, з 2017 року проводить тренінги для 10-11 класів у Ліцеї лінгвістики, права і бізнесу, що на Київщині. Захоплюється астрологією та аюрведою – альтернативною медициною.
Станом на вечір 28 серпня Ланге не коментувала рішення Мінкульту припинити закупівлю її книги в бібліотеки за державні гроші.