Він був заснований у 2006 році, завдяки зусиллям Міжнародної гідрографічної організації, МГО (International Hydrographic Organization, IHO).

Гідрографією називається галузь прикладних наук, яка займається вимірюванням і описом фізичних характеристик водойм і водотоків (річок, озер, водосховищ, морів, океанів), а також прибережних районів. Процес збору інформації називають гідрографічною зйомкою. Крім того, гідрографи прогнозують зміни досліджуваних водних об'єктів протягом часу, інформує .

Міжнародний день гідрографії був заснований Міжнародною гідрографічною організацією, створеною 21 червня 1921 року з метою координації гідрографічної діяльності країн-учасниць. У 2005 році цей день отримав офіційну підтримку ООН, але при цьому він не входить в число міжнародних та всесвітніх днів Організації Об'єднаних Націй.

Щороку вибирається нова тема Міжнародного дня гідрографії, згідно з якою організовуються відповідні заходи. Це можуть бути лекції, конференції, симпозіуми, семінари, церемонії нагородження, урочисті обіди, промо-кампанії, громадські заходи тощо.