16 липня — День Мокія і Марка: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не варто позичати — боржник довго не зможе віддати взяте, до сварки та зіпсованих відносин.

Перші 4 століття нашої ери ознаменувалися гоніннями на адептів християнства. Тисячі людей були піддані жорстоким тортурам, страчені за те, що сповідували нову віру. Серед них Мокій і Марк. 16 липня православна церква вшановує їхню пам’ять, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Гоніння на християн почалися з часів Нерона (54-68). Після нього Доміціан, Траян, Адріан, Марк Аврелій Філософ, Максимін Фракієць та інші володарі різною мірою переслідували і знищували тих, хто ніс у серці слово Спасителя. Найжорстокішим було гоніння в 303-313 рр., за часів тетрархії, введеної імператором Діоклетіаном. На ці роки і припадає мученицька кончина Марка і Мокія. Вони мужньо винесли всі тортури і смиренно прийняли смерть через обезголовлення. За часів правління імператора Траяна, в 108 р, постраждав за віру Діомід Кесарійський зі своїми товаришами. Їх пам’ять також вшановується 17 липня. Християнське свято, що відзначається в цей день, називають по-різному: Демид, Мокей, Мокій і Демид, Маків день.

Традиції

День Мокія і Марка вважався неблагополучним для нових починань. Але пора була відповідальною — заготівля сіна — і селяни йшли в поле, згрібали висохлу траву і складали в копиці. Недарма казали, що Мокій з Демидом цього дня стоять у полі. Якщо сіно встигали прибрати, починали збирання озимих культур. Дорожили кожною хвилиною, тому якщо небо затягувалося хмарами (а грозові дощі були нерідкі в цей день), в поле йшли діти просити у зірок відвести дощ. На цю тему навіть існувала приказка, мовляв, Мокій поспішає землю змочити, а Марк сіно прибрати. У деяких регіонах існувала традиція розкидати останній стіг по лугах.

Збирали мак. Цю рослину поважали, цінували її лікувальну і магічну силу, вважали символом достатку і багатства, але водночас її пов’язували зі злом, смертю і стражданням. Щоб захистити будинок і худобу від злих духів, розсипали насіння по підлозі і в хліві. Люди вірили, що воно здатне захистити від чаклунів, тому обсаджували маком угіддя, підсипали його насіння в взуття нареченого і нареченої, додавали в корм домашній птиці, щоб краще неслася. Ним лікували безсоння, головні болі, нервові розлади, безпліддя. Улюбленими ласощами були каша і пиріжки з маком.

  Кейт Міддлтон зробила чорно-білий портрет старшого сина до його 11-річчя

Прикмети

  • Цілий тиждень буде хороша погода, якщо комарі рояться, а павуки плетуть свої сітки.
  • Вода убуває в колодязях до спеки.
  • Собака млява, риє яму, качається по землі — буде негода.
  • Щавель добре народить на м’яку зиму.
  • Багато зерен в маковій голівці — до достатку.
  • Народжені на Мокія потребують допомоги оточуючих. Вони не можуть бути лідерами і керівниками, але з них виходять хороші працівники.