Актуальні новини

На Вінниччині розпочався гончарний пленер, який покликаний відродити барську кераміку

Кращі майстри-гончарі з усієї області зібралися у Барській ОТГ на гончарний пленер. Він розпочався вчора, 24 вересня, і триватиме упродовж чотирьох днів. Пленер покликаний відродити барську кераміку, яка має унікальний стиль оформлення виробів – біле тло з обов’язковим художнім елементом – зозулею на калині. Окрім роботи на пленері і виготовлення виробів, у програмі передбачені майстерні для дітей дошкільного та шкільного віку.
Як повідомив спеціаліст соціально-гуманітарного відділу з питань культури Барської міської ради Роман Григор’єв, лише за перший день роботи пленеру гончарі дали три майстер-класи: для вихованців дитсадка, школярів з Барського ліцею № 2 та учнів музичної школи. Глиняну пташечки-вищик на згадку про події виготовили майже сто дітей.

«Торік ми вперше провели гончарний пленер, за участі народних майстрів та науковців з кількох гуманітарних вишів, а також музеїв гончарства. Учасники досліджували барську кераміку та створювали власні вироби задля відродження стилю барських гончарів. Тоді проєкт був реалізований завдяки гранту від Українського культурного фонду, – розповідає Роман. – Цього року він продовжився за підтримки Барської міськради, фінансується за кошти міського бюджету. До участі у пленері ми запросили десять гончарів з усієї області. Серед них відомі вінницькі гончарі: Вікторія Ніколаєва, Людмила Філінська, Михайло Діденко. А вчора у Домі польської культури майстер-класи з гончарного мистецтва провела майстриня художньої кераміки Оксана Верхова-Єднак».
Як писав «День», у стародавньому Барі гончарним промислом займалася третина населення. Барська кераміка прирівнювалася за художньою значимістю до бубнівської та крищинецької. Якість барських глин не дозволяла виготовляти вогнетривкий посуд, тому майстри створювали здебільшого столові та декоративні вироби: миски, полумиски, тарілки, макітри, глечики, навіть іграшки. Але у ХХ столітті під час голодоморів, війн та репресій ці традиція та техніка були втрачені. Сьогодні у Барі не працює жоден гончар. Але є народні майстри, які готові відродити давнє ремесло, відпрацювати техніки, описати і дослідити орнаменти.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниччина, фото – Барської міськради

  Тіматі вдруге стане батьком

Залишити відповідь