Що подивитися перед новим роком: ТОП-7 фільмів з американської класики. Клінт Іствуд у незвичному образі, найжорстокіша стрічка Джорджа Роя Хілла, ностальгія за Америкою 1950-х та Інший бік вітру, на створення якого знадобилося півстоліття – передноворічні вечори не будуть нудними.

“Кримінальне чтиво”. “Темний лицар”. “Список Шиндлера”. Кожен з цих фільмів займає місце в кінопантеоні і вважається сучасною класикою. Це неминуче змусить багатьох людей, які виросли в епоху цих стрічок, знепритомніти. Для них “класика” відноситься до фільмів, знятих до їхнього часу. Мова про старі, але хороші картини 1970-х, 60-х і 50-х років, інформує Ukr.Media.

“Старий” і “класичний” — поняття відносні, тому можна провести лінію, що відокремлює все, що було зроблено після 1990 року або близько того, від усього, що було зроблено до.

Не будемо поблажливими до реальності: в бібліотеці, наприклад, Netflix катастрофічно не вистачає класики, хай то американської чи міжнародної. Але бібліотека настільки обширна, що, хоча б випадкова жменька справжніх шедеврів, створених у далекі десятиліття, залишається доступною для вашого задоволення. Просто переконайтеся, що ви подивилися їх усі, перш ніж Netflix зробить, як “Чарівний екран (Etch A Sketch)”, і витрусить ці фільми зі своєї лінійки.

Зіграй мені перед смертю/Play Misty for Me (1971)

Уявити Клінта Іствуда будь-яким іншим образом, крім сивого, вимагає зусиль. Його образ серйозного крутого хлопця — це шаблон, який він створив для себе протягом усієї своєї кар’єри, навіть у фільмах, які не закликають його стріляти в поганих хлопців, як-от “Гран Торіно”.

Брутальність і в цьому кіно є. Іствуд, вперше знявши фільм, просто тримає це в собі до кульмінації, де він обрушується на Джессіку Волтер після переслідування жінки, що втратила контроль.

“Зіграй мені перед смертю” — не лише один з найвеличніших фільмів 1970-х років (можливо, найвеличніше десятиліття американського кіно), але й різко контрастує з давно прийнятим мачо-персонажем Іствуда. Незалежно від того, що образ заснований на стереотипах.

  Співак Валерій Харчишин розповів про трагічні втрати у своєму житті

Афера/The Sting (1973)

Фільм про шахраїв Джорджа Роя Хілла — 100%-й попкорн. Неймовірна чарівність головних героїв Роберта Редфорда і Пола Ньюмана. Фільм свого часу отримав схвалення разом з купою грошей, не кажучи вже про сім перемог з 10 номінацій на 46-й церемонії вручення премії “Оскар”. Це той особливий випадок, коли критики прискіпуються до кіно, але при цьому отримують задоволення. “Афера”, якій вже виповнилося 50 років, безсумнівно, особлива.

Роккі/Rocky (1976)

Якщо вам потрібні докази спадщини Роккі як однієї зі стійких франшиз в американському кіно, то згадайте, що у 2023-му вийшов “Крід ІІІ”. А його попередник “Крід” виник у 2015 році на основі 39-річної франшизи “Роккі”. Так, хоча фільми “Крід” про Роккі Бальбоа поруч з Адонісом Крідом, це не позбавляє їх права називатися фільмами про Роккі. Вони використовують одну й ту саму мову. Вони приймають ту саму структуру і тропи. Вони є продуктом скудних бюджетів. Але давайте не будемо звинувачувати їх у цьому. Адже такі фільми, як “Роккі” зазвичай з’являються, коли відсутність коштів підштовхує до творчості, що робить місце фільму в поп-культурі ще більш вражаючим.

Бріолін/Grease (1978)

“Бріолін” — фільм про ностальгію за 1950-ми роками. Якщо вищезгадана “Афера” — це попкорн, то “Бріолін” — солодка вата з домішкою “Скіттлз” — потужна цукрова лихоманка, яка триває набагато довше двогодинного хронометражу.

Саундтрек тут відіграє вельми вагому роль. Безумовно, стрічка не була б такою, як є, без Джона Траволти та Олівії Ньютон-Джон, але саме пісні, від “Grease Lightnin'” до “Hopeless Devoted to You” і “You’re the One That I Want”, привертають увагу глядачів у кіношній реконструкції ідеалізованої Америки.

  Молитва, яка змінює життя

Лабіринт/Labyrinth (1986)

“Лабіринт” — це подорож сонячною стороною мозку режисера Джима Хенсона, а також його найжахливішими куточками, де все знайоме і чуже одночасно. Немає жодних сумнівів у тому, що фільм є плодом його уяви, але його уява ніколи не була такою моторошною і неординарною, як тут.

Кращий стрілець/Top Gun (1986)

Якби ведучий ігрового шоу кинув виклик своїм конкурсам, щоб резюмувати Top Gun у трьох словах, переможною фразою було б “США! США! США!”. “Кращий стрілець” — не тонкий фільм. Це також не “розумний” фільм. У тому сенсі, що він підтримує легковажність, як це закарбовано Томом Крузом в одній з незліченних цитованих рядків, вплетених у сценарій Джима Кеша і Джека Еппса-молодшого: “У тебе немає часу там думати. Якщо ти думаєш — ти мертвий”. Але він “розумний” у тому сенсі, що захоплююча дух тупоголовість героя стримується самосвідомістю, бо чим ще може бути фільм з Томом Крузом у головній ролі, крім самосвідомості?

“Кращий стрілець” — це не той фільм, до якого ви звертаєтеся, щоб досягти осмисленого екзистенційного катарсису. Це фільм, який ви дивитеся, коли вам потрібно побачити, як літаки швидко наближаються, камера рухається шустро, і коли єдина функція, яка має для вас значення, — це “круто”.

Інший бік вітру/The Other Side of the Wind (1985, але також і 2018)

Netflix щедро витратив близько 6 мільйонів доларів на завершення останнього фільму Орсона Веллса, який знімався протягом кількох років на початку 1970-х років і технічно був закінчений у 1985 році, коли Веллс помер. А потім фактично був завершений у 2018-му.

Дія “Іншого боку вітру” розгортається в 1970-х. У стрічці описується останній день Джейка Ханнафорда, старіючого голлівудського режисера, який загинув в автокатастрофі в день свого 70-річчя. Розповідь веде літній Брукс Оттерлейк, який був протеже Ханнафорда. Незадовго до своєї смерті Ханнафорд намагався відродити згасаючу кар’єру, знявши яскравий фільм.

  Міла Йовович показала, як її старша дочка відзначила день народження