Його витоки сягають у пітьму часів, а традиції та обряди шануються й досі.

У серпні православні і навіть язичники відзначають свято Спас. Воно розділене на три дати, пов'язані між собою успенським постом, що триває два тижні. Кожне свято має свою історію, традиції та обряди. Християнство і язичництво щільно переплелися в свідомості людей і сформувало особливу атмосферу свята, інформує .

Походження Животворящого Хреста (Спас) — церковне свято

Свято з'явилося в IX столітті н. е.., в Константинополі. Чотириста років тому його відзначали в усьому православному світі. Це сталося завдяки повсюдному запровадженню Єрусалимського статуту. Витоками свята є традиція хресного ходу через місто в кінці літа. Вона з'явилася, тому що в цей час року був сплеск інфекційних захворювань. А освячення вулиць допомагало одужанню людей, вселяючи в них надію.

Походження Чесного і Животворящого Хреста Господнього на уральську ікону, XIX століття

За іншою легендою, 14 (1) серпня цар Греції Мануїл і російський князь Андрій Боголюбський одночасно виступили в похід проти сарацинів і болгар, відповідно. Попереду війська обов'язково тримали на штандарті ікону і великий хрест. Під час битви обидва полководці помітили, що від образу Божої Матері почало виходити світло. Натхненні люди з новими силами кинулися на ворогів, і здобули швидку перемогу. На честь знаменної події було засноване свято, яке існує досі.

Ще одна теорія — данина поваги до Соломонії, семи синам її Маккавеям і їх вчителя Священика, які загинули через бажання сповідувати християнську віру. Для освячення у цей день приносять букети з маку, калини, вівса, соняшника, полину та інших сезонних квітів. Після свята їх зберігають цілий рік поряд з іконою, як оберіг.

Преображення Господнє

Знаючи про майбутнє розп'яття, Ісус вирішив зміцнити віру в своїх учнях. Для цього він вибрав Якова, Івана та Петра, піднявся на гору Фавор і приступив до молитви. Учні бачили, як змінюється Христос — від обличчя і одягу його виходило світло. З неба спустилися пророки Мойсей та Ілля, які повідали про муки Спасителя, що чекають його попереду. Апостоли надихнулися побаченою картиною і вирішили увічнити її для нащадків.

  Гурт Kalush Orchestra став фіналістом Євробачення-2022

Преображення Господнє

Згідно з історичними даними, свято бере початок з кінця IV століття. Спочатку його відзначали тільки у Вірменії, але триста років потому, 19 серпня набуло особливе значення для Константинополя, а разом з ним — для всього православного світу. Дата свята була вибрана невипадково. Християнство намагалося викорінити вшанування Бахуса в період збору врожаю винограду. Хоча традиція освячення плодів все одно залишилася.

Католики в цей день святкують перемогу Яноша Хуньяді над турками у 1456 році. Вона зупинила просування мусульман на Захід Європи майже на сторіччя.

Пам'ять образу Христа

Легенда свідчить, що правитель Едесса, князь Авгар, який страждає на проказу, почув про великого лікаря — Христа і вирішив попросити його допомоги. Але сам не міг подорожувати через фізичну неміч, тож послав йому листа. Одночасно попросив живописця зобразити Спасителя, щоб завжди мати можливість бачити його обличчя. Але художнику не вдалося виконати завдання.

Тоді Ісус вмився в річці і витерся рушником, на якому проступило зображення. Він відправив шматок матерії Авгару з поясненнями, що сам він не може прийти, але як тільки князь прийме хрещення, всі його хвороби пройдуть. Але історія на цьому не скінчилася. Костянтин Багрянородний 29 серпня 944 року н. е. наказав перенести нерукотворну ікону в Константинополь, звідти вона потрапила в Генуї, де зберігається досі.

Медовий спас — 14 серпня

Свято має кілька назв — Маковей, Спас на воді, Мокрий спас. У цей день ходили святити воду, свіжий мед і випічку (пряники, млинці, пироги, булочки з маком). А на наступний день сіяли жито.

Після хресного ходу належало скупатися в морі або річці, щоб змити з себе хвороби, пристріт і гріхи. Після 14 серпня вода вважалася більше не придатною для купання, оскільки літо закінчувалося. У Східній Європі виходячи зі спостережень, зроблених на Перший Спас, передбачали погоду на пів року вперед.

  18 грудня — Савин день: історія та традиції свята

Яблучний спас — 19 серпня

У давньослов'янському календарі 19 серпня вважалося першим святом врожаю. Яблука, зібрані у цей день, мали магічну силу і приносили удачу. На освячення традиційно носили фрукти, мед, зерно в колосках. Останнім потім зберігали до весни в якості оберега. Після церкви люди йшли на цвинтар, аби «поділитися» яблуками з покійними родичами.

Дівчата заговорювали соковиті плоди на виконання бажань. Господині пекли пироги, млинці, тістечка з фруктами. Ввечері молодь збиралася разом, співала пісні та водила хороводи. Люди обов'язково спостерігали за природою, щоб дізнатися, яка буде осіння погода.

Горіховий, хлібний або полотняний — 29 серпня

У язичників Третій спас вважався напівсвятом, оскільки була дозволена торгівля і випічка хліба. В цей день освячували колодязі, підземні джерела, починали збір урожаю горіхів.

Згідно з прикметами, на Спаса відлітали птахи — ластівки та лелеки. Якщо вони покидали свої гнізда до 29 серпня, то на Покрову (14 жовтня) очікували мороз. Дівчата ворожили на судженого. Для цього достатньо було зірвати горіх і з'їсти:

  • Серцевина солодка — віщує любов.
  • Гіркий плід — зрада.
  • Незрілий горіх — буде важлива звістка.
  • Порожня шкаралупа або з гниллю — чекати біди.

Давно помітили, що рясного врожаю зерна і горіхів одночасно не трапляється. Тому існувала прикмета — якщо в цей рік достаток плодів, то на наступний можна очікувати багато зерна.

Змови і магічні обряди

На Перший спас після освячення в церкві мед можна заговорити любов, мир або здоров'я. Для цього над ємністю з запашним бджолиним продуктом тричі вимовляли:

«Пом'якши запал розгніваного, втихомир його образу».

Потім влаштовували сімейне чаювання або пригощали начальника.

Щоб позбутися від недуги, над банкою нашіптували:

  У США оголосили претендентів на звання найкращого серіалу року

«Хвороба, злізь з мене! Йди за поля, ліси, назавжди!».

А для залучення щастя брали три сорти меду, шматочок березової кори і джерельну воду. Зранку в чашку наливали рідину, опівдні наносили на кору солодкий продукт, примовляючи:

«Щастя, радість, добро — у мені. Горе і смуток — від мене. Як солодкий мед, так і життя буде сповнене радощами».

Потім вмивалися підготовленою водою, полоскали в ній кору, а потім виливали під дерево.

На Другий Спас освячене яблуко розрізали навпіл, виймали серцевину і засовували замість неї листочки кропиви. Плід знову з'єднували, потім виголошували сім разів:

«Цей погожий день хай принесе мені чисту любов, щоб вона палила як кропива!».

Фрукт ховали, а коли він засихав — закопували поруч з будинком.

Що не можна робити на Спаса

Святкування Спаса не обходиться без заборон на свята, оскільки це одночасно християнське і язичницьке свято. З 14 серпня віряни повинні дотримуватися піст — відмовитися від надмірностей, жирного м'яса, молочних продуктів. Рекомендується робити супи на овочевих бульйонах, крупи і гриби.

Не можна голосно сміятися, говорити, співати. Це пов'язане з особливостями поведінки бджіл. Вони лякаються різких звуків і перестають збирати пилок для меду. Щоб уникнути ефекту бумеранга, краще ні з ким не сваритися, а тим більше, не проклинати. Не рекомендується прибирати в хаті, працювати на землі або займатися шиттям.

Свято Спаса дуже поширене у християнській та язичницькій культурі. Його витоки сягають у пітьму часів, а традиції та обряди шануються досі. Урочистість має суворі риси — пост, молебні, хресні ходи, які пом'якшуються солодкими частуваннями.