Актуальні новини

У Музеї історії Луцького братства відкрили виставку “Види волинських міст в оригінальних акварелях XIX ст.”

У Музеї історії Луцького братства, відділі Волинського краєзнавчого музею, відкрили виставку «Види волинських міст в оригінальних акварелях XIX ст.» На ній представлені раритети з двох приватних колекцій.
Про це повідомляє видання Monitor Wołyński.
28 січня вперше для публічного огляду виставили оригінали акварелей, створених у XIX ст., на яких зображені краєвиди головних волинських міських центрів: Луцька, Володимира-Волинського та Рівного. Поряд з акварелями розміщені їх друковані версії, а також інші дотичні до тематики документальні матеріали. Завдяки їм відвідувачі виставки можуть порівняти, як різні митці відображували у своїх творах ті самі краєвиди, які деталі додали, упустили чи акцентували.
Під час відкриття виставки, в якому брали участь краєзнавці з Луцька та Рівного, відбулася презентація експонатів та обговорення присутніми історичного контексту їх появи, а також об’єктів, зображених на акварелях.
На виставці експонується акварель «Вид на Луцьк, колишню столицю Волинського воєводства», намальована близько 1815 р. графинею Анною Потоцькою за ескізом німецького графіка Людвіка Фурманна. На ній ми бачимо Луцький замок та каплицю Скорботного Христа. На основі цієї акварелі Й. Й. Вагнер зробив у Лейпцігу 1819 р. гравюру. Її опубліковано в книзі Едварда Рачинського «Щоденник подорожі до Туреччини в 1814 р.», перше видання якої побачило світ у 1821 р. у Вроцлаві. Зображення каплиці з’явилося теж на деревориті, опублікованому на першій сторінці тижневика «Przyjaciel Ludu» у № 26 від 31 грудня 1836 р. Газета виходила в Лешні в 1834–1849 рр. за фінансової підтримки Едварда Рачинського. Згадані гравюри також можна оглянути на музейній виставці.

«Вид на Луцьк, колишню столицю Волинського воєводства», акварель, Анна Потоцька, 1815 р.
У 1866 р. в експедицію західними губерніями Російської імперії відправився російський історик Помпей Батюшков із метою підготовки матеріалу для видання альбому «Памятники русской старины в западных губерниях, издаваемые с высочайшего соизволения П. Н. Батюшковым» (альбом вийшов у Санкт-Петербурзі в 1868 р., Волині присвячений випуск 1–2). Разом із ним подорожував художник-реставратор Оружейної палати Московського кремля Дмитро Струков, який намалював серію акварелей. На основі цих акварелей згодом у літографічному закладі Олександра Беггрова були створені кольорові літографії волинських пам’яток старовини.
У першому альбомному випуску, виданому під керівництвом Помпея Батюшкова, розмістили більше 20 літографій із зображеннями волинських пам’яток. Скільки саме акварелей намалював Дмитро Струков, не знаємо, але відомо, що не з усіх його малюнків створювали літографії. Наприклад, його акварель із зображенням так званої Соборної церкви в Рівному, тобто Свято-Воскресенського собору, не була розтиражована друком, тому залишилася маловідомою. Оригінальну акварель Дмитра Струкова «Г. Ровно. Соборная ветхая церковь» можна побачити на виставці в Музеї історії Луцького братства. Ця робота цікава ще й тим, що показує нам невідомий вигляд рівненського храму – у 1881 р. він повністю згорів. Згодом у місті побудували новий Свято-Воскресенський собор, але в іншому місці та іншому стилі. Поряд з оригіналом акварелі на виставці розміщена унікальна метрика цього храму, розпочата у 1712 р. Це найдавніша волинська метрична книга, яка зберігається у фондах краєзнавчого музею в Луцьку.

  Кайлі Дженнер відправила дочку до школи і зробила людям боляче — рюкзачок Стормі коштує більше, ніж їхні автомобілі

«Рівне. Соборна церква», акварель, Дмитро Струков, 1866 р.

Метрика Свято-Воскресенського собору в Рівному
У Музеї історії Луцького братства експонується ще одна акварель Дмитра Струкова «Г. Луцк. Замок Любарта», створена 1866 р. З неї була виконана гравюра, яку опублікували в альбомі «Памятники русской старины…» Цікаво, що оригінальна акварель суттєво відрізняється від літографії, вміщеної у книзі.
Дмитру Струкову належить акварель «Г. Владимир-Волынский. Развалины Успенского Мстиславского собора XII века», яка також представлена на виставці. На ній зображено відомий володимирський храм Успіння Пресвятої Богородиці ще до його перебудови в 90-х рр. XIX ст. Надрукована в альбомі літографія з цього авторського малюнка відтворена майже без змін.

«Володимир-Волинський. Руїни Успенського Мстиславського собору XII ст.», акварель, Дмитро Струков, 1866 р.
Експозиція оригінальних акварелей разом з їх друками доповнена матеріалами маловідомого волинського художника-графіка Антонія Чорпіти. Серед них – авторська графіка з альбому «Володимирщина» 1932 р. та живописна робота «Луцький замок» 1936 р.
Виставку «Види волинських міст в оригінальних акварелях XIX ст.» в Музеї історії Луцького братства (Луцьк, вулиця Кондзелевича, 5)  можна буде оглянути протягом найближчих трьох місяців.

Залишити відповідь