Актуальні новини

У Національному музеї твори Марії Примаченко експонують під пташиний спів

У Національному музеї триває виставковий проєкт «“Заповідаю любов”. Марія Примаченко». У музеї сподіваються представити ще один погляд на творчість унікальної української художниці. Її мистецтво показано завдяки відтворенню світу Примаченко. У межах експозиції несподівано, але органічно виглядає жива клумба, яку створив партнер проєкту, садовий центр «ГалСад».

@media (max-width: 640px) { #mobileBrandingPlace1591647 { min-height: 180px !important; z-index: 9; } .simple_marketplace_news_list #mobileBranding1591647{ margin: 0!important; } .mobile-branding-wrapper { min-height: 200px } }

На виставці представлено понад 80 творів мисткині зі збірки родини Понамарчуків, благодійного фонду «Творча спадщина родини Марії Примаченко» та Національного музею у Львові. Експозицію, яку розмістили у п’яти музейних залах відкрили за участю правнучки художниці Анастасії.

Експозиція об’єднує чотири тематичні розділи. Розпочати діалог із творчістю Марії Примаченко можна у залі «Життя-буття», який присвячено змалюванню її життєвого середовища, праці, побуту, святкових подій в українському селі. Зокрема тут можна побачити вишиванку художниці. А ще почитати про основні події у житті Примаченко та дізнатись докладніше про концепцію проєкту.

Другий розділ торкається вразливої тематики війни та Чорнобильської трагедії, які сьогодні особливо суголосні сьогоденню. У третьому залі виставки в заквітчаному «Поліському саду» глядачі можуть насолодитися справжнім квітковим розмаїттям. Тут експоновані зображення дивовижних птахів та «почути» їхні голоси.

Представлено також й найпопулярніша, мабуть, тема творчості Примаченко, її «Бестіарій, в якому зібрано зображення як фантастичних, так і реальних поліських звірів, що, попри свій сміховинний химерний вигляд, існують у власному мистецькому вимірі, створеному уявою авторки.

Завершальний розділ виставки «Студії Марії» задуманий передусім як майданчик для творчих практик: сюди музейники запрошують юних і дорослих відвідувачів, які, надихнувшись роботами мисткині, матимуть охоту спробувати себе в ролі художників. Це ще одне звертання до життя Примаченко, адже на початку 1960-х років вона організувала у власній оселі у селі Болотня Вишгородського району на Київщині художню студію.

  2 листопада – Артем'єв день: історія, традиції та прикмети свята

Особливою родзинкою експозиції є дитячі книжки, проілюстровані творами Марії Примаченко. Це добре знані всіма з дитинства приповідки, віршики, казки, представлені у яскравому її оформленні. Поряд показано оригінальні проєкти ілюстрацій авторки до нереалізованого видання.

На окрему увагу заслуговують яскраві, колоритні, самобутні підписи-приказки самої Марії Примаченко. Це своєрідний авторський шифр, максимально збережений у первинному вигляді. Також у другому залі можна переглянути документальні фільми, присвячені художниці.

Для музейників при створенні експозиції було важливо подивитись на творчість художниці під новим кутом зору, адже два роки тому у музеї відбулась виставка робіт Примаченко з приватної колекції відомого київського колекціонера Едуарда Димшица. Дизайн експозиції створив Роман Колодій. Цікаві ходи та спроби не лише показати твори художниці, але занурити глядачів у її світ є вдалим вибором.

Виставка триватиме до 24 вересня 2024 року.

Марія Примаченко – одна з найяскравіших представників наївного мистецтва у світі. У своїх роботах вона створила абсолютно унікальний світ, населений добрими та злими звірами, вигаданими та реальними квітами, примовками та народними поліськими мотивами. Попри те, що у її роботах легко вгадуються традиційні мотиви, вони є унікальними, авторськими та неповторними.

Усі фото надані Національним музеєм

Залишити відповідь