31 травня – Федот Вівсяник, Сім дів: історія, традиції та прикмети свята. Сон з 30 на 31 травня віщий, і він є небезпечним.

Федот Вівсяник і сім дів- церковне свято, яке відзначається 31 травня кожного року. Беручи участь в цьому веселому святі, ближче ознайомившись з його історією, можна багато чого дізнатися про стародавні таємничі обряди, чудові традиції, численні прикмети, яким предки православного народу надавали великого значення. На сьогоднішній день сучасні люди святам, подібним Федоту Вівсянику, надають мало значення, але потрібно зауважити, що в прикмети завжди вірять, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Історія Федота Вівсяника (Феодота) і семи дів починається з III століття. У Федота був готель і невелика корчма, куди приходило багато народу. Федот був віруючою людиною, християнином, шанував Ісуса Христа. Неподалік нього жили діви в похилих роках. Вони були незайманими і вважали себе нареченими Христа, тому всюди поширювали християнську віру. Одна з дів була тіткою Феодоту. Водночас почалися переслідування християнської церкви, православних парафіян. За ними полювали, заарештовували, катували. Цієї долі удостоїлися також сім дів.

Повелитель Анкіри Феотекн, дізнавшись про силу православної віри покарав дів, оголосив їх блудницями, але до них ніхто не доторкнувся, у правителя нічого не вийшло. Ще більше розсердившись, Феотекн велів втопити сімох дів в озері. Наступної ночі Федоту уві сні прийшла його загибла тітка з проханням про поховання тіл всіх семи загиблих жінок за християнськими правилами, що він і зробив. Виконавши прохання Святої жінки, Федот сам поплатився. Правитель жорстоко покарав Федота за його нахабний вчинок, піддавши нелюдським тортурам, а потім велів знести йому голову. Так Феодот (Федот Вівсяник) і сім дів стали святими.

Традиції та обряди

Народ не просто дав святу назву Федот Вівсяник. День 31 травня був найкращим днем для посадки вівса, але перед посівом обов’язково звертали увагу на дуже важливу деталь — дубове дерево, листя якого повинне бути повністю зеленим. Цей день чудово підходив і для посіву льону.

  10 червня — день Святого Євтихія: історія, традиції та прикмети свята

У стародавні часи люди поклонялися дубу. Вони вважали, що саме плоди дуба, жолуді, є плодами безкрайнього життя, а не яблука, як було прийнято думати. Молодята в день весілля приходили до дуба, бралися за руки, тричі обходили його, щоб їх шлюб був щасливим, мирним і міцним. Предки стверджували, що в стовбурі дерева живуть лісові духи, і у жодному разі під страхом прокляття, не зрубували дубові дерева. Це вважалося великим гріхом.

Перед посівом злаків (овес, льон) селяни виконували чудовий обряд. Вони готували вівсяний кисіль, неодмінно його заговорювали, тим самим посилаючи прохання святому Федоту дати їм багатий урожай. Після змови селяни виливали приготований кисіль під дуб.

Один з обов’язкових звичаїв в день Федота Вівсяника — лікування хвороби спини шляхом змови. Люди стверджують, що ця лікувальна процедура дійсно допомагала при недугах в спині.

Прикмети

Прикмети вдень Федота Вівсяника більше пов’язані з погодою, адже свято має пряме відношення до посівів, врожаю.

  • Не часті дощі влітку — результат появи молодого листя на дубі раніше, ніж у ясена.
  • Якщо сонце заходить в серпанку, значить буде дощ.
  • До швидкого дощу — випаровування вологи від землі.
  • Теплу погоду приносить тривале кування зозулі.
  • Нерозгорнуте в день Федота Вівсяника молоде листя дуба — поганий знак (до неврожаю).