Свято було засноване Генеральною асамблеєю ООН в 2018 році.

Ініціатор встановлення Всесвітнього дня велосипеда — соціолог Лешек Сібільский, що спеціалізується на питаннях сім'ї, молоді, ролі жінок у сучасному суспільстві, глобальної бідності, зміни клімату, навколишнього середовища і спорту як інструмента соціальної інтеграції. В юності він входив до складу національної олімпійської збірної Польщі з велосипедного спорту, тому не дивно, що саме Сібільский взявся просувати ідею створення Всесвітнього дня велосипеда, інформує .

Велосипед — простий, недорогий, надійний і екологічно чистий вид транспорту, який використовується вже два століття. Він не тільки допомагає людям вести здоровий спосіб життя, але і сприяє дбайливому ставленню до навколишнього середовища і робить позитивний вплив на клімат, що повністю відповідає цілям в області стійкого розвитку, прийнятим ООН в 2015 році.

Генасамблея ООН заснувала Всесвітній день велосипеда для того, щоб пропагувати і просувати використання велосипеду в якості одного із засобів фізичного виховання, поліпшення здоров'я і самопочуття, а також запобігання погіршення екологічної ситуації. У своїй резолюції вона закликає держави-члени проводити 3 червня заходи, спрямовані на формування в суспільстві культури їзди на велосипеді та підвищення безпеки велосипедистів і пішоходів.